Jak wybrać meble pokojowe ?

Gdy nasz dom stoi już gotowy do urządzania, nagle stajemy przed pustą przestrzenią i milionem mebli do wyboru. Z pewnością nasza wyobraźnia już stworzyła ideał mebli pokojowych, ale okazuje się, że wcale nie tak łatwo ostatecznie dokonać wyboru. Od czego zacząć i czym się kierować?

Rozmiar ma znaczenie

Absolutną podstawą jest dokonanie wszelkich niezbędnych pomiarów – ścian, otworów drzwiowych i okiennych, wysokości. Będzie to kluczowe, gdy będziemy kompletować meble, bo dzięki dokładnym pomiarom będziemy mieć pewność, że wszystkie zakupione sprzęty się pomieszczą i nie będzie ich za dużo. Wnętrza sklepów to zupełnie inna przestrzeń, zwykle meble wydają się mniejsze niż później w naszych domach, dlatego lepiej nie rozstawać się z rysunkiem zwymiarowanego pokoju i weryfikować na rysunku, jak duży w stosunku do niego będzie mebel, żeby później nas nie przytłoczył.

Kolory i światło

Bardzo ważna przy wyborze mebli pokojowych, ale też kolorów farb czy tapet jest ekspozycja na światło. Czy pokój jest od wschodu, a może od północy? Im ciemniej, tym jaśniejszych rozwiązań powinniśmy szukać. Jeśli zaś wnętrze jest jasne i przestronne, możemy śmiało zdecydować się nawet na duże i ciemne meble. Czasem warto zastosować nieco inne rozwiązanie – ciemne ściany i jasne szafy, półki i komody.

Czytaj również  Co wchodzi w skład podstawowych akcesoriów łazienkowych?
Meble do pokoju
Meble do pokoju

Nowoczesność vs. klasyka

Nim zaczniemy myszkować po sklepie z meblami, warto stworzyć sobie choć ogólne założenia co do stylu. Tradycyjny charakteryzuje się ciepłymi kolorami, zdobieniami, rzeźbieniami, zaokrąglonymi krawędziami. Z meblami utrzymanymi w tym stylu dobrze komponują się obrazy w ramach, obrusy i serwetki, trzeba jednak uważać, aby nie przeładować wnętrza.

Nowoczesność to wciąż jeszcze minimalizm – brak zdobień, jednolite kolory, lakier, fronty mebli to gładkie tafle, proste, czasem efektowne uchwyty, metalowe wykończenia. Aby robiły odpowiednie wrażenie, trzeba dobierać również dodatki w podobnym stylu – niezbyt dużo, raczej designerskie, obrazy bez ram, ewentualnie kolorowe akcenty, np. zdobione poduchy na prostej, gładkiej kanapie.

Dobra jakość

Niezależnie od wybranego stylu, warto zwrócić uwagę na jakość mebli. Jeśli będzie to tania sklejka z cienką okleiną, nastawmy się raczej na krótkotrwałe ich użytkowanie (co ma swoje plusy, szczególnie jeśli kocha się częste zmiany). Meble pokojowe dobrej jakości wykonane są z drewna – klejonego lub litego, ale też z rattanu. Mają staranne i mocne łączenia, dobrze wkomponowane w strukturę mebla – mowa tu i o zawiasach i o uchwytach czy kołkach. Ich solidność to również wytrzymałość mebla. Podstawą jest też staranne wykończenie – warto spojrzeć na brzegi, kanty, łączenia, a oprócz tego na grubość i charakter lakieru, impregnację itp.

Czytaj również  Sztućce jako prezent ślubny - jak sprawić, by był wyjątkowy

Nim wpadniemy w szał zakupów, warto przyjąć pewne założenia co do stylu i rozmiarów, a przy zakupie nie dać się ponieść emocjom czy promocjom, ale co chwila weryfikować swoje wybory z przyjętymi założeniami. Jeśli zadbamy też o jakość zakupu, meble posłużą nam przez długie lata.