Powłoka fasadowa, która bezproblemowo odparowuje wodę

 

Gdy myślimy o wyglądzie fasady domu, skupiamy się przede wszystkim na jej kolorze oraz fakturze. Rozważamy, czy lepiej będzie wyglądał tynk o strukturze „baranka”, czy też „kornika”. Długo wybieramy też odpowiedni kolor powłoki, nie zwracając uwagi na to, czy dana farba odparowuje wodę. A to błąd!

Dlaczego fasada musi „oddychać”?

Wielokrotnie mamy okazję oglądać ściany domów, które wyglądają nieestetycznie z powodu licznych zabrudzeń oraz spękań. Czasami dodatkowo obrastają je mchy oraz algi, których rozwój niszczy fasady budynków. Ich obecność jest spowodowana niewłaściwym zabezpieczeniem zewnętrznych ścian przed wilgocią, która nie mogąc swobodnie odparowywać, kondensuje się i wywołuje nadmierne naprężenia prowadzące do uszkodzenia powierzchni. W powstałych w ten sposób spękaniach szybko osadza się brud oraz wyrastają mchy, które sprawiają, że fasada wygląda niechlujnie i stopniowo traci nadany jej kolor. W rezultacie zachodzi konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu, którego udałoby się uniknąć, gdyby od początku została zastosowana właściwa powłoka fasadowa.

homme nettoyant faade avec eau haute pression

Jak ustrzec się błędu przy wyborze powłoki?

Popełnienie błędu przy zakupie preparatu zabezpieczającego fasadę może sprawić, że ściany zewnętrzne będą wymagały remontu o wiele wcześniej, niż założyliśmy podczas wybierania tynku oraz farby. To z kolei generuje niepotrzebne wydatki, znacznie przewyższające koszt zakupu profesjonalnych preparatów ochronnych. Lepiej więc od razu zainwestować w specjalistyczną powłokę fasadową, która umożliwia ścianom „oddychanie” i dłużej cieszyć się estetycznym wyglądem fasady.

Czytaj również  Dlaczego wybrać farby silikonowe?

Jeżeli chcemy uniknąć błędów, sprawdźmy koniecznie, czy wybrana przez nas farba przeciwdziała procesom kondensowania się wody. Możemy wybrać na przykład farbę silikatową, zwaną też krzemianową, która bezproblemowo przepuszcza parę wodną, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci. Warto dodać, iż producenci oferują obecnie zróżnicowane preparaty, które pomagają przeciwdziałać nadmiernemu zawilgoceniu ścian. Na rynku dostępne są już powłoki fasadowe, które likwidują wilgoć, dzięki wytworzeniu porowatej mikrostruktury, rozszczepiającej cząstki wody na łatwe do odparowania cząsteczki. Możemy również wybierać z szerokiej gamy produktów zawierających substancje chemiczne, które skutecznie stabilizują poziom wilgoci w fasadzie domu.

Jak widać, ochrona budynków przed porastaniem mchem i uszkodzeniami wywołanymi nadmierną wilgotnością wcale nie jest trudna. Wystarczy tylko wybrać dobrej jakości farbę lub powłokę, by móc cieszyć się jednolitym kolorem fasady nawet przez kilkanaście lat.