Co możesz naprawić dzięki zastosowaniu odpowiedniego kleju? Praktycznie… wszystko!

Dobry klej podczas domowych remontów to podstawa! Ale jak wybrać odpowiedni? Przecież mają różne przeznaczenia i nie nadają się do wszystkiego? W poniższym tekście postaramy się przybliżyć kleje termotopliwe, które mają wiele zastosowań i, jak wkrótce się okaże, są niezastąpione podczas remontów czy drobnych napraw. Na marketowych półkach znajdziemy bardzo wiele rodzajów pistoletów do tych klejów, a ich koszt rozpoczyna się od kilkunastu złotych – co ważne pistolet w tej cenie w zupełności wystarczy dla drobnych domowych prac.

Co kleić?

Za pomocą kleju termotopliwego praktycznie wszystko. Klej topi się w temperaturze około 200 stopni i zasycha natychmiast po zaaplikowaniu, co sprawia że wiąże materiał szybko i mocno. Kleje termotopliwe są doskonałym spoiwem do papieru, kartonu, drewna czy plastiku.  Co ciekawe można też nimi kleić metal, który trzeba jednak wcześniej podgrzać np. za pomocą palnika. Kleje termotopliwe są również doskonałym rozwiązaniem podczas naprawy stłuczonej ceramiki czy szkła – jak twierdzą specjaliści marki Buehnen. Jednak największą ich zaletą jest możliwość łączenia ze sobą różnego rodzaju materiałów – stąd ich szerokie zastosowanie podczas produkcji artykułów dekoracyjnych czy gospodarstwa domowego. Ten typ spoiwa jest na szeroka skalę wykorzystywany w branży meblarskiej ze względu na łatwość łączenia ze sobą drewna różnego rodzaju i materiałów drewnopodobnych, a nawet tkanin. Korzystają z niego także monterzy podczas układania przewodów i kabli, a nawet osoby układające płytki, gdzie wykorzystują go zamiast tradycyjnych klejów glazurniczych. Często klej termotopliwy jest też wykorzystywany jako środek uszczelniający – szczególnie w wąskich i trudnodostępnych miejscach. Nie jest wprawdzie elastyczny, jak tradycyjne preparaty uszczelniające, jednak odpowiednio zaaplikowany zapobiega przedostawaniu się cieczy do zaklejonych miejsc.

Jak kleić?

Stosowanie kleju termotopliwego jest dziecinnie proste, jednak pod żadnym pozorem nie powinny używać go dzieci – nie zapominajmy, że temperatura to 200 lub więcej stopni i kontakt rozgrzanego spoiwa ze skórą zakończy się wizytą na pogotowiu. W zależności od tego, co mamy zamiar łączyć lub naprawiać należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Standardowo kleje termotopliwe mają przezroczystą barwę i po nałożeniu niewielkiej ilości są niewidoczne na pierwszy rzut oka. To szczególnie istotne w przypadku naprawy szklanych lub ceramicznych przedmiotów czy biżuterii. Klej termotopliwy jest idealnym rozwiązaniem dla zepsutych zabawek z plastiku, które dzięki niemu dostają drugie życie. Jedynym ograniczeniem jest grubość klejonego plastiku – jeśli jest bardzo cienki wysoka temperatura spoiwa może sprawić, że się odkształci i będzie wyglądał nieestetycznie. Jak już wspomniano wyżej kleje termotopliwe są szczególnie polecane do drewna. Możemy za ich pomocą naprawić zarówno połamane krzesło, jak i meble ogrodowe czy przypodłogowe listwy. To doskonałe rozwiązanie do podklejenia ruszającego się panelu lub zwijającej się wykładziny, czy nawet odchodzącej tapety, a możliwość samodzielnego wykonywania świątecznych ozdób i stroików, to już temat na osobny tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *