Czy farba akrylowa jest najlepsza

Remont spędza Wam sen z powiek? Planujecie duże zmiany, ale wolicie zrobić je w sposób bardziej ekonomiczny? W czasach, kiedy wnętrzarstwo stało się nową modą, a w sklepach nie brakuje nie tylko elementów wyposażenia, ale i materiałów wykończeniowych, można mieszkanie czy dom odnowić nawet niewielkim kosztem, a efekt będzie piorunujący. Trzeba tylko wiedzieć, na czym dokładnie warto się skupić.

Farba na miarę potrzeb

Niezmiernie ważne jest malowanie. Pomieszczenia, nawet jeśli wybierze się stonowany kolor, od razu będą wyglądały lepiej i nowocześniej. Pytanie jednak, jaką farbę wybrać, żeby efekty spełniły nasze oczekiwania? Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie jest taka prosta. Obecnie w sprzedaży jest już wiele rodzajów farb, z których każda rekomendowana jest do różnych typów pomieszczeń. Zdecydowanie najbardziej uniwersalna jest jednak farba akrylowa, którą śmiało można stosować tak samo w salonie, pokoju dziecka, kuchni czy przedpokoju.

Farba akrylowa i jej właściwości

Bardzo obecnie popularna farba akrylowa to rodzaj farby wodorozpuszczalnej. W jej skład wchodzą różne substancje, ale podstawową jest żywica akrylowa, która pełni funkcję spoiwa. Dodatkowo farba akrylowa wzbogacana jest o pigmenty i różne dodatkowe substancje, które mają zapewnić farbie większą trwałość, szybsze schnięcie albo większą elastyczność.

Czytaj również  Tynk silikonowy a tynk akrylowy

Nowoczesna farba akrylowa jest właściwie niemal tak samo trwała, jak typowa farba rozpuszczalnikowa. Dodatkowo farby z najwyższej półki odznaczają się wysoką trwałością, odpornością na ścieranie i zmywanie. Dobrej jakości farba akrylowa, w zależności od ilości zastosowanej w niej żywicy, jest dość elastyczna, po pomalowaniu zostawia gładkie powierzchnie, jednak nie jest w stanie pokryć większych rys. By więc ściany po malowaniu wyglądały naprawdę dobrze, warto je odpowiednio przygotować do malowania.

farba akrylowa

Kolor ma znaczenie

Właściwości fizyczne farby akrylowej są niezmiernie ważne, ale nie można zapominać o jej kolorze. Producenci farb mają w swojej ofercie zazwyczaj całą paletę kolorystyczną, a farby można dobierać w zależności od własnego gustu. Nie brakuje farb w mocnych, pełnych energii kolorach, jednak we wnętrzarstwie obserwuje się od jakiegoś czasu modę na minimalizm. Najbardziej pożądane są więc farby w stonowanych kolorach, w odcieniach popielu, beżu albo bieli. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z kolorów. Przeciwnie, warto pozwolić sobie na eksperymenty i pomalować na mocniejszy kolor nawet całą ścianę w salonie, sypialni czy kuchni.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Gdy wciąż ma się jeszcze wątpliwości, który rodzaj farby akrylowej będzie najlepszy, najlepiej jest zainteresować się informacjami umieszczonymi na etykiecie. Szczególnie ważna jest wydajność, a litr najlepszej farby może z powodzeniem pokryć nawet 15 metrów kwadratowych powierzchni. Nie można zapominać też o dacie przydatności. Aplikacja farby po upływie terminu jej przydatności będzie nie tylko znacznie trudniejsza, ale i efekt końcowy po malowaniu może znacznie odbiegać od oczekiwań.

Czytaj również  Bejcowanie drewna – dlaczego to się robi

Warto zajrzeć do sklpeu http://www.malfarb.pl/produkty-oferta i zapoznać się z ofertą polecancych farb akrylowych