malowanie podłogi

Deska czy panel – co wybrać na podłogę

We wnętrzarstwie coraz częściej wraca się do naturalnych materiałów. Hitem jest drewno. Trwałe, eleganckie, bardzo stylowe i przede wszystkim naturalne. To właśnie ono jest polecane osobom szczególnie wrażliwym i alergikom. Drewno ma oczywiście mnóstwo zalet, ale wraz z nimi rośnie też i cena. Kiedy zatem wybrać deski, a kiedy znacznie tańsze panele?

Czy trwałość ma znaczenie?

Drewniane podłogi i parkiety to wnętrzarski hit. Kiedy kupuje się nieruchomości z rynku wtórnego i zastanie się w nich stare parkiety, zamiast decydować się na ich zrywanie, coraz częściej stawia się na renowację. W nowszych lokalach, gdzie podłogę trzeba robić na nowo, staje się zazwyczaj przed dylematem co wybrać. Gdy w grę wchodzi trwałość i estetyka, drewno jest właściwie bezkonkurencyjne. Te lepsze i twardsze gatunki są znacznie bardziej trwałe i wytrzymałe. Ale niestety bywają też kilka razy droższe. Kiedy ma się mocno ograniczony budżet, mimo wszystko lepiej jest wybrać panele, chyba, że remont planuje się na długi czas i stopniowo można wprowadzać zmiany. Wówczas zakup desek na podłogi będzie jak najbardziej uzasadniony.

Jak osiągnąć elegancki wygląd?

Na pewno warto rozważyć, z czego lepiej kłaść podłogi w każdym pomieszczeniu. W najbardziej reprezentacyjnym salonie warto zainwestować więcej i zdecydować się na lepszą deskę albo nawet wyłożenie parkietu, który na przestrzeni lat będzie można wielokrotnie odświeżać. W kuchni czy w przedpokoju zakup drewnianych desek nie jest już tak oczywisty, a nawet panele w tych wnętrzach mogą budzić więcej wątpliwości. Znacznie lepszym wyborem mogą okazać się płytki podłogowe ceramiczne, trwałe, odporne na zarysowania i przede wszystkim działanie wilgoci.

Czytaj również  Zasady gruntowania podłoży

Deska, panel czy drewniane panele?

Warto wiedzieć też, że istnieje rozwiązanie pośrednie między panelami a klasyczną deską. Są nią panele drewniane, których część wykonana jest z drewna. Są one tańsze niż deski. Ich wierzchnia część jest wykonana z drewna, dzięki czemu na podłogach prezentują się o wiele szlachetniej. Panele drewniane kładzie się też znacznie lepiej niż zwykłą deskę czy parkiet. Samodzielnie można w jeden dzień ułożyć podłogę w całym pomieszczeniu. Kiedy jednak wybiera się drewniane panele, koniecznie trzeba dokładnie czytać informacje na opakowaniach. Nie wszystkie panele są równie trwałe i mocne. Dobrze jest też rozróżniać rodzaje paneli drewnianych. W dwuwarstwowych warstwa drewna jest zazwyczaj grubsza niż w przypadku paneli trzywarstwowych.

Jak pielęgnować podłogę?

Remonty planuje się średnio co kilka lat, nie częściej. Z tego więc względu zawsze warto myśleć długoterminowo. Trwałe podłogi z drewna to inwestycja na długie lata i wystarczy co jakiś czas tylko je odświeżyć, by znowu wyglądały dobrze. Ale sama konserwacja i renowacja co kilka lat to jeszcze nie wszystko. Niezmiernie ważna jest też regularna pielęgnacja podłóg. Niezawodna przy tym są specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Do podłóg drewnianych najlepiej jest wybierać specjalne płyty do drewnianych podłóg. Od czasu do czasu warto jest je też zapastować odpowiednim preparatem.

Czytaj również  Zasady gruntowania podłoży