Jak dobrać oświetlenie do ogrodu

Nie ma nic przyjemniejszego niż relaks we własnym ogrodzie – czy to na działkach za miastem, czy to przy własnym domu. Często gdy tak siedzimy z przyjaciółmi, niespodziewanie zapada zmrok, a z dnia niepostrzeżenie wchodzimy w wieczór. Miło jest wtedy móc rozmawiać dalej w rozproszonym świetle idealnie dobranego oświetlenia zewnętrznego.

Co oświetlić

Nie ma absolutnie żadnej potrzeby (ani uzasadnienia) oświetlania całego ogrodu w każdym zakamarku i pod każdym drzewem. To wręcz popsułoby całą przyjemność odpoczynku na łonie natury. Oświetlić należy strategiczne miejsca, a zatem wjazd na posesję – samą bramę oraz ścieżkę. Brama może rozświetlać się na pilota lub na fotokomórkę, nie ma potrzeby jej oświetlania przez całą noc. Następnie wjazd czy ścieżka od furtki oraz miejsce wypoczynku – taras – tam, gdzie stoją meble ogrodowe i gdzie przyjmujemy gości.

Jak oświetlić

Miejsce, gdzie wypoczywamy, najlepiej będzie oświetlić rozproszonym, ciepłym światłem padającym z góry. Jeśli mamy zadaszenie, pergolę – rozwieśmy na niej kilka źródeł światła, tak aby dobrać je do okoliczności – na spokojne, nocne rozmowy wystarczą delikatne lampki, latarenki czy kinkiet na ścianie domu, natomiast na wieczorne biesiadowanie przydadzą się normalne lampy.

Ścieżkę możemy oświetlić nawet zimnym światłem, najlepiej punktowymi latarenkami wzdłuż niej. Utworzą malowniczą ścieżkę światłą. Mogą to być nawet delikatne lampy solarne – w zupełności wystarczą, a efekt i tak będzie znakomity.

Czytaj również  Farba do mebli. Jaką farbę wybrać i jak malować meble?

Jeśli chcemy uzyskać efekt magicznego ogrodu, rozwieśmy gdzieniegdzie na drzewach i krzewach lampioniki czy bezprzewodowe lampki – uzyskamy bajkowy, migoczący wśród liści świat.

Jakie lampy

Do wyboru mamy cała gamę oświetlenia zewnętrznego. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by lampy były odporne na wilgoć. Następnie możemy wybierać spośród różnorodnych lamp solarnych oraz lamp na prąd. Warto wybrać te bezprzewodowe, natomiast jeśli wymagają one pociągnięcia kabli, warto umieścić je na głębokości 60 cm pod ziemią – dla bezpieczeństwa.

Oświetlenie to jeden z elementów, dzięki któremu nasz ogród może stać się wygodnym i magicznym miejscem. Warto zainwestować w piękne lampy, które dadzą ciepłe i rozproszone światło w strategicznych miejscach.