Jak malować elewację?

 

 

Piękny dom to nie tylko ładna bryła. Ważny jest także kolor ścian oraz ich kondycja. Jeżeli tynk popęka i się osypuje, trzeba go odnowić. Malowanie elewacji zdaje się być bardzo trudnym zadaniem i wolimy zlecić je fachowcom. Czy faktycznie sami możemy nie dać rady? Wystarczy dobrze się przygotować, by cieszyć się pięknie odnowionym ścianami zewnętrznymi domu.

Od czego musimy zacząć?

Zanim wybierzemy się do sklepu z farbami, musimy dobrze ocenić stan podłoża. Warto także sprawdzić, czym były malowane ściany w domu. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiedni produkt, czyli tynk i farbę. Przed malowaniem trzeba znaleźć i usunąć przyczynę ewentualnych wad i uszkodzeń. Niewielkie rysy wystarczy pomalować farbami elewacyjnymi o dużej elastyczności. Szersze niż rysy tynkarskie są pęknięcia, które trzeba delikatnie poszerzyć, dobrze oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą wyrównującą. Jeśli zauważymy rysy konstrukcyjne, musimy zwrócić się do specjalistów, gdyż prawdopodobnie są one związane z osiadaniem budynku i nie da się ich w żaden sposób zahamować. Zanim pomalujemy ściany, trzeba usunąć przyczyny takich wad, gdyż będą się one pogłębiać, a maskowanie ich nie jest dobrym rozwiązaniem. Osypujący się tynk trzeba pokryć preparatami gruntującymi, które wzmacniają powierzchniowo. Naloty związane z występowaniem mikroorganizmów (pleśnie, agi i mchy) usuwamy przy użyciu gotowych preparatów je zwalczających, zwanych biocydami.

Czytaj również  Z jakich materiałów najlepiej budować dom?

Można również skorzystać ze szkoleń prowadzonych przez Akademię Techniczną PPG

Wybieramy farbę elewacyjną

Najpopularniejszymi farbami elewacyjnymi są farby akrylowe i silikonowe, którymi możemy malować podłoże organiczne i mineralne. Farby akrylowe mają niską paroprzepuszczalnością, dobrze chronią cokoły i podmurówki przed wpływem wilgoci, silikonowe zaś zabezpieczają przed wnikaniem wody i mają dobrą paroprzepuszczalność. Niektóre z tych farb mają także zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że w czasie deszczu spływające krople wiążą brud, który się zmywa. W sklepach znajdziemy także farby cementowe, wapienne i silikatowe, które można nakładać na czyste tynki mineralne. Farby te są odporne na działanie mikroorganizmów i nie zatrzymują pochłoniętej przez ścianę wilgoci, gdyż są paroprzepuszczalne.

Jak malować ściany?

Malowanie elewacji najlepiej zaplanować na ciepły i słoneczny dzień. Odpowiednia temperatura powietrza jest bardzo ważna – gdy będzie za zimno, tynk nie wyschnie, a w czasie upałów wyschnie zbyt szybko i powstaną nierówności. Otoczenie domu trzeba zabezpieczyć przed zachlapaniem. Potrzebujemy następujących narzędzi: szczotki do oczyszczenia elewacji, pędzla ławkowca do gruntowania ścian, wałka z wymiennymi rolkami i wysięgnikiem teleskopowym, a także wiaderka z kratką do odsączania nadmiaru farby z wałka. Nie zapomnijmy także o rusztowaniu lub drabinie.

Malowanie elewacji nie jest łatwe, ale jeśli dobrze je zaplanujemy i wykonamy starannie, na pewno nam się uda i odnowimy elewację. Piękny dom wynagrodzi nam trudy ciężkiej pracy.

Czytaj również  Farby krzemianowe czy krzemoorganiczne?