Jak zabezpieczyć parkiet w domu
Decydując się na podłogę drewnianą, trzeba mieć świadomość obowiązku zabezpieczenia drewna i właściwego obchodzenia się z nim. Podstawową kwestią jest należyte zaimpregnowanie parkietu, by móc cieszyć się estetycznym wyglądem i naturalnością drewna przez długie lata. Dopiero potem przychodzi czas na właściwe „traktowanie” drewnianej podłogi oraz jej codzienną pielęgnację.
Podłoga drewniana i jej wymagania
Podłoga z drewna wymaga zabezpieczenia i ochrony przed wilgocią, piaskiem, zabrudzeniami. Należy ją właściwie zaimpregnować, by dłużej cieszyła nasze oko, a z upływem czasu, nie pociągała za sobą zbyt częstych kosztów renowacji. Wybór środka do impregnacji można dokonać w oparciu o wiedzę na temat m.in. rodzaju użytego drewna i pomieszczenia. Olejowanie i lakierowanie drewna, to dwie najpopularniejsze i sprawdzone metody wykończenia podłogi z drewna.
Do jakiej podłogi lakier, a do jakiej drewno? Co wybrać, by cieszyć się wytrzymałością i naturalnością drewna?
Olej jako środek służący wykończeniu parkietu, stosować można na twardym drewnie. Daje efekt naturalnej podłogi, oddającej prawdziwe piękno klasycznego drewna. Olejowanie podłogi polecane jest nawet w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Olej bardzo dobrze chroni drewno przed wniknięciem wody, a co za tym idzie, uwypukleniem się parkietu. Natomiast, trochę gorzej znosi uszkodzenia mechaniczne i uporczywe plamy, które mogą odbarwić drewno. Podłoga zaimpregnowana olejem zobowiązuje właściciela do jej odnawiania co pewien czas. Dobra wiadomość jest taka, że olej można nakładać wyłącznie w miejscach uszkodzonych lub wyeksploatowanych, nie ma konieczności olejowania całego parkietu.
Lakierowanie drewna podłogowego również ma swoje zalety. Lakier, jako środek do impregnacji nie wnika w głąb drewna, tworząc twardą, solidną powłokę na drewnie. Tym samym, lakier idealnie sprawdzi się jako zabezpieczenie drewna miękkiego (np.: świerk, topola). Idealnie chroni podłogę drewnianą przed ścieraniem. Użycie lakieru zobowiązuje, w sytuacji powstania znaczących uszkodzeń mechanicznych, do cyklinowania i nałożenia go ponownie. To zaś może być kłopotliwe, gdyż wiąże się z całkowitym pozbyciem się z pomieszczenia wszystkich mebli i urządzeń.
Więcej o tymmetodach można dowiedzieć się na http://www.studiodekoral.pl/
Dopieszczanie zabezpieczonej podłogi drewnianej
Parkiet drewniany jest ponadczasowym sposobem na aranżację wnętrza. Nadaje pomieszczeniu niezwykłego ciepła, naturalnego piękna i niebanalnej prostoty. Urok podłogi z drewna nie sposób zastąpić jakąkolwiek jego podobizną.
Codzienna pielęgnacja dobrze zaimpregnowanego parkietu to już sama przyjemność. Aby móc korzystać z funkcjonalności i naturalności drewnianej podłogi, trzeba pamiętać o należytym traktowaniu poprzez delikatne mycie, bez użycia znacznej ilości wody i nabłyszczanie.
Z pewnością, podłoga w mieszkaniu czy domu to nie element wystroju, który zmienia się w zależności od kaprysu właściciela. Jej cechą musi być długowieczność. Właściwe zabezpieczenie i pielęgnacja podłogi drewnianej bez wątpienia spowoduje, że będzie służyć pokoleniom.