Jak zabezpieczyć parkiet w domu

Decydując się na podłogę drewnianą, trzeba mieć świadomość obowiązku zabezpieczenia drewna i właściwego obchodzenia się z nim. Podstawową kwestią jest należyte zaimpregnowanie parkietu, by móc cieszyć się estetycznym wyglądem i naturalnością drewna przez długie lata. Dopiero potem przychodzi czas na właściwe „traktowanie”  drewnianej podłogi oraz jej codzienną pielęgnację.

Podłoga drewniana i jej wymagania

Podłoga z drewna wymaga zabezpieczenia i ochrony przed wilgocią, piaskiem, zabrudzeniami. Należy ją właściwie zaimpregnować, by dłużej cieszyła nasze oko, a z upływem czasu, nie pociągała za sobą zbyt częstych kosztów renowacji. Wybór środka do impregnacji można dokonać w oparciu o wiedzę na temat m.in. rodzaju użytego drewna i pomieszczenia. Olejowanie i lakierowanie drewna, to dwie najpopularniejsze i sprawdzone metody wykończenia podłogi z drewna.

Do jakiej podłogi lakier, a do jakiej drewno? Co wybrać, by cieszyć się wytrzymałością i naturalnością drewna?

Olej jako środek służący wykończeniu parkietu, stosować można na twardym drewnie. Daje efekt naturalnej podłogi, oddającej prawdziwe piękno klasycznego drewna. Olejowanie podłogi polecane jest nawet w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Olej bardzo dobrze chroni drewno przed wniknięciem wody, a co za tym idzie, uwypukleniem się parkietu. Natomiast, trochę gorzej znosi uszkodzenia mechaniczne i uporczywe plamy, które mogą odbarwić drewno. Podłoga zaimpregnowana olejem zobowiązuje właściciela do jej odnawiania co pewien czas. Dobra wiadomość jest taka, że olej można nakładać wyłącznie w miejscach uszkodzonych lub wyeksploatowanych, nie ma konieczności olejowania całego parkietu.

Czytaj również  Czy farba akrylowa jest najlepsza

Lakierowanie drewna podłogowego również ma swoje zalety. Lakier, jako środek do impregnacji nie wnika w głąb drewna, tworząc twardą, solidną powłokę na drewnie. Tym samym, lakier idealnie sprawdzi się jako zabezpieczenie drewna miękkiego (np.: świerk, topola). Idealnie chroni podłogę drewnianą przed ścieraniem. Użycie lakieru zobowiązuje, w sytuacji powstania znaczących uszkodzeń mechanicznych, do cyklinowania i nałożenia go ponownie. To zaś może być kłopotliwe, gdyż wiąże się z całkowitym pozbyciem się z pomieszczenia wszystkich mebli i urządzeń.

Więcej o tymmetodach można dowiedzieć się na http://www.studiodekoral.pl/

Dopieszczanie zabezpieczonej podłogi drewnianej

Parkiet drewniany jest ponadczasowym sposobem na aranżację wnętrza. Nadaje pomieszczeniu niezwykłego ciepła, naturalnego piękna i niebanalnej prostoty. Urok podłogi z drewna nie sposób zastąpić jakąkolwiek jego podobizną.

Codzienna pielęgnacja dobrze zaimpregnowanego parkietu to już sama przyjemność. Aby móc korzystać z funkcjonalności i naturalności drewnianej podłogi, trzeba pamiętać o należytym traktowaniu poprzez delikatne mycie, bez użycia znacznej ilości wody i nabłyszczanie.

Z pewnością, podłoga w mieszkaniu czy domu to nie element wystroju, który zmienia się w zależności od kaprysu właściciela. Jej cechą musi być długowieczność. Właściwe zabezpieczenie i pielęgnacja podłogi drewnianej bez wątpienia spowoduje, że będzie służyć pokoleniom.