Kleje wiecznie żywe – co to jest?
Skąd nazwa wiecznie żywy?
Klej wiecznie żywy to najprościej mówiąc klej, który nigdy nie zaschnie na stałe – stąd jego nazwa wiecznie żywy czyli wiecznie klejący, zachowujący lepkość. W związku z tym, że klej ten zachowuje tą kleistość nawet po ostygnięciu uzyskujemy dzięki temu bardzo dobre połączenie dwóch powierzchni. Bardzo istotny jest w tym momencie docisk między klejem, a łączonymi powierzchniami, dlatego kleje wiecznie żywe (https://www.buehnen.pl/kleje/psa) nazwano w skrócie PSA – Pressure Sensitive Adhesive, co w tłumaczeniu oznacza klej wrażliwy na nacisk.
Skład kleju PSA
Najważniejszym składnikiem klejów wiecznie żywych są elastomery czyli tworzywa polimerowe pochodzenia naturalnego i sztucznego. Generalną cechą elastomerów jest możliwość rozciągania czy ściskania pod wpływem działania sił mechanicznych i powrót do pierwotnej formy bez uszkodzenia struktury. Przykładami elastomerów są gumy i kauczuki silikonowe, które nie przerywają się nawet po rozciągnięciu o 1000%. Ta wielka wytrzymałość sprawiła, że elastomery są popularne we wszystkich gałęziach przemysłu światowego.
Wykorzystanie kleju wiecznie żywego
Ze względu na swoje właściwości klej wiecznie żywy wykorzystywany jest w przemyśle opakowaniowym, a więc przy produkcji kopert, taśm klejących, kartonów wysyłkowych samoklejących, przy produkcji torb wysyłkowych, w przemyśle budowniczym – przy produkcji materiałów izolacyjnych samoprzylepnych, w przemyśle meblarskim. Kleje PSA są wykorzystywane przy etykietowaniu produktów, produkcji filtrów, laminowaniu, oklejaniu, produkcji pieluszek czy artykułów higienicznych dla kobiet. Kleje te używane są także w produkcji materacy, w przemyśle medycznym – przy produkcji wszelkiego rodzaju opatrunków przylepnych, w przemyśle samochodowym i elektrycznym.
Kleje wiecznie żywe firmy Buhnen
Firma Buhnen oferuje szeroką gamę klejów, a wśród nich także klejów wiecznie żywych PSA. Są to między innymi:
klej PSA 1544.1 – stworzony na bazie kauczuku termoplastycznego, o lekko żółtawym kolorze i dobrych właściwościach, wykorzystywany w przemyśle samochodowym, opakowaniowym, elektrycznym, budowlanym, florystycznym.
klej PSA 1628.1 – klej ciągliwy typu Hot Melt (PSA), wykazuje dobre łączenie z papierem, drewnem, tekturą, tekstyliami, ceramiką, pianką, metalami, tworzywami sztucznymi i szkłem, przetwarzany w 160-180 stopniach Celsjusza.
klej PSA 1631.1 – klej ciągliwy typu Hot Melt (PSA), stosowany w opakowaniach i budowlance, przetwarzany w 180 stopniach Celsjusza, wykazuje możliwość rozpylania.
klej PSA 1645 – stworzony na bazie kauczuku termoplastycznego, stosowany w przemyśle samochodowym, opakowań, elektrycznym, w przemyśle meblowym, florystycznym budowlanym.