Lakierowanie mebli drewnianych

Lakierowanie mebli dziecka – na co uważać

Każdy rodzic, który chce urządzić ładny pokój dla dziecka zastanawia się jak powinno przebiegać malowanie ścian oraz lakierowanie mebli. Chodzi przede wszystkim o to, żeby użyte farby czy lakiery były całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Poza tym powinny ładnie się prezentować i być trwałe. 

Jakimi lakierami malować meble dziecka?

Szczególnie ważnym etapem zabezpieczania lub odnawiania drewnianych mebli dziecięcych jest wybór odpowiedniego lakieru. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby był nietoksyczny oraz bezzapachowy. Powinien też szybko schnąć i być przyjazny dla alergików.

Lakierowanie mebli

Zwróćmy uwagę czy nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, rozpuszczalników i amoniaku. Na pewno wszystkie te warunki mogą być spełnione przez lakiery wodne. Tworzą ładną i trwałą powłokę, która dobrze chroni drewno. Poza tym można je nałożyć w szybki oraz łatwy sposób. Wiele z nich może być barwionych na różne kolory. Kiedy już kupimy jeden z takich ekologicznych lakierów, wystarczy dzień, aby pokryć nim meble w pokoju dziecinnym.

Jak powinno przebiegać lakierowanie mebli dziecka?

Zanim przystąpimy do pokrywania mebli pierwszą warstwą lakieru, należy zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu, w którym będziemy wykonywać pracę. Chodzi o to, żeby nie było w nim mniej niż 15°C, ani więcej niż 25°C. Natomiast trzeba sprawdzić jeszcze na opakowaniu lakieru, jakie są szczegółowe zalecenia producenta. Podczas malowania oraz w procesie schnięcia farby, warto też uchylić okno. Kolejna sprawa to zabezpieczenie otoczenia przed pochlapaniem lakierem. Przyda się do tego folia, gazety oraz taśma malarska.

Czytaj również  Jakiego producenta chemii profesjonalnej wybrać?

Żeby lakierowanie mebli mogło przebiegać sprawnie oraz by jego efekty były długotrwałe, musimy odpowiednio przygotować drewniane powierzchnie. Przede wszystkim należy usunąć stary lakier. Jeśli meble nie były wcześniej malowane wystarczy wygładzić drewno za pomocą papieru ściernego o granulacji 240. Następnie pozbywamy się pyłu i przemywamy powierzchnię. Kiedy już całkiem wyschnie możemy w końcu przystąpić do malowania.

Do nanoszenia lakieru na powierzchnię mebli używamy pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Pamiętajmy o tym, żeby dobrze wymieszać wybrany preparat. Starajmy się nakładać go możliwie jak najbardziej równomiernie. Pierwsza warstwa powinna schnąć 6-16 godzin, w zależności od tego jakie są zalecenia producenta danego produktu. Po tym czasie należy polakierować meble raz jeszcze. Kiedy minie kilka lub kilkanaście kolejnych godzin można je już bez obaw postawić w pokoju dziecinnym. Zaraz po zakończeniu malowania należy dobrze wyczyścić wszystkie narzędzia, by resztki produktu nie zostały na nich na trwałe. W tym celu wystarczy umyć je wodą.

Jeśli w taki właśnie sposób podejdziemy do lakierowania mebli dziecka, będziemy spokojni o jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Poza tym będziemy mieć satysfakcję, że pokój naszej pociechy wygląda ładnie, a powierzchnia szafek, stolika czy krzesełka posiada odpowiednią warstwę ochronną.