Malowanie ścian i sufitu w garażu.

Malowanie ścian i sufitu w garażu – jak dobrać odpowiednie farby?

Garaż – najczęściej traktowany jest po macoszemu. Prawie nigdy nie jest wykańczany. Niekiedy służy wyłącznie do trzymania samochodu, albo jako graciarnia. Jednak coraz więcej osób odchodzi od tego modelu i chce w ciekawy sposób, lecz bez większych nakładów finansowych wykończyć to pomieszczenie, aby wyglądało estetycznie, było łatwe do utrzymania w czystości oraz doskonale spełniało swoje podstawowe funkcje. Jednym z najprostszych, jak i najtańszych rozwiązań jest jego pomalowanie. Na rynku znajdziemy farby, które cechują się odpowiednimi właściwościami i przystępną ceną. Jakie wybrać farby do garażu? Oto kilka podpowiedzi.

Jaką farbę wybrać do malowania sufitu garażu?

Sufit w garażu nie jest zbytnio eksploatowany, jednocześnie jest to miejsce, które bardzo dobrze widać, praktycznie z każdego punktu w pomieszczeniu. Sufit w garażu nie wymaga malowania farbą odporną na ścieranie, gdyż praktycznie w ogóle się nie brudzi. Trzeba jednak wybrać farbę, która pomoże zamaskować niedoskonałości sufitu. Jeśli używamy farby słabo kryjącej należy odpowiednio go przygotować do malowania, co z uwagi na wysokość pomieszczenia oraz położenie płaszczyzny może być trudnym zadaniem. Specjaliści zalecają używanie farb matowych o dużych właściwościach kryjących i dobrej wydajności. Taka farba pozwoli ukryć wszelkie drobne niedoskonałości powierzchni, a także da ciekawy efekt wykończenia i przez długi czas zachowa swój wygląd.

Czytaj również  Zmywarki do zabudowy - dostępne szerokości oraz warianty

Przy kupnie farby warto od razu zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt malarski. Do malowania wysokich sufitów najlepiej sprawdzi się wałek malarski umieszczony na teleskopowej rączce. Można oczywiście wybrać krótszą rączkę i malować na drabinie lub stelażu, jednak będzie to bardziej męczące i pracochłonne.

Jaką farbę wybrać do malowania ścian w garażu?

W przeciwieństwie do sufitu, ściany w garażu często narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Dlatego warto wybrać do malowania ścian farby wysoce odporne na ścieranie oraz czyszczeni na mokro. Do tego rodzaju pomieszczeń odpowiednie będą farby zawierające w swoim składzie żywice, gdyż są one bardziej wytrzymałe od standardowych farb. Żywice najczęściej dodawane są do farb przeznaczonych do malowania betonu (sprawdź też: agregaty malarskie). Przed ostatecznym wyborem warto też sprawdzić, czy farba jest odporna na działanie wilgoci oraz, czy zawiera w sobie środki zapobiegające powstawaniu pleśni. Jest to o tyle ważne, że w garażu panują zmienne temperatury i w pomieszczeniu tym może zbierać się wilgoć, co prowadzi do powstawania nieestetycznych nalotów, które z czasem mogą pokryć się pleśnią.

W celu lepszej przyczepności do podłoża przed położeniem farby na ścianę można ją zagruntować specjalnymi preparatami lub użyć specjalistycznej farby na zacieki, która pokryje nieestetyczne plamy i sprawi, że nie będą one „przebijały” na wierzch.

Czytaj również  Najlepsze farby do malowania płotów

Jaki kolor farby wybrać do pomalowania garażu?

Do malowania garażu najczęściej wybieramy farby w odcieniach bieli. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Szczególnie gdy garaż pełni jednocześnie funkcję warsztatu. Pył i kurz szybko siadają na ścianach zmieniając odcień bieli na nieestetyczny i nierówny. Dlatego warto zastanowić się nad wybraniem innego koloru, np. błękitnego, który przez dłuższy czas zachowa swoją świeżość.