malowanie metalu

Metal też można pomalować!

A nawet trzeba, aby zabezpieczyć go przed korozją i zniszczeniami będącymi następstwem upływu czasu. Współczesne farby do metali zapewniają jednak nie tylko skuteczną ochronę, lecz również pozwalają uzyskać interesujące efekty estetyczne, np. imitację młotkowania. Sprawdź, co jeszcze musisz o nich wiedzieć!

Kiedy należy malować metal?

Metal, który został niewłaściwie zabezpieczony przed negatywnym wpływem wody, może z czasem zacząć rdzewieć. Dotyczy to nie tylko ogrodzeń, ławek ogrodowych, huśtawek i innych przedmiotów, których zapomnieliśmy pomalować specjalną farbą antykorozyjną, lecz również metali pokrytych miejscami zbyt cienką powłoką emulsji ochronnej. Co zatem możesz zrobić, gdy zauważysz, że na Twoim parkanie zaczyna pojawiać się rdza? Przede wszystkim musisz ją usunąć, najlepiej specjalnym preparatem odrdzewiającym. Jeżeli proces rdzewienia trwa od dawna, konieczne będzie dokładne przetarcie każdego elementu ogrodzenia drucianą szczotką. Możesz w tym celu użyć również wiertarki z drucianą ściernicą szczotkową, lecz będzie ona pomocna wyłącznie wtedy, gdy oczyszczenia wymaga nieskomplikowane, wyprodukowane fabrycznie ogrodzenie. W przypadku bogato zdobionych parkanów musisz pozostać przy ręcznych metodach usuwania rdzy. Pamiętaj także o tym, by przed rozpoczęciem malowania metalu przemyć jego powierzchnię benzyną ekstrakcyjną, a następnie dokładnie osuszyć.

Malować należy nie tylko metal, na którym pojawiły się już pierwsze przejawy zniszczenia. Dzięki użyciu specjalistycznych farb możesz też uzyskać efekty dekoracyjne i tym samym odświeżyć wygląd starego ogrodzenia lub mebli ogrodowych. Wystarczy wybrać farby do metali, które nadają powierzchni wygląd przypominający szlachetny efekt młotkowania lub preparaty z dodatkiem grafitu, imitującego kolorystykę starego żelaza.

Czytaj również  Artykuły do sprzątania - jakie warto wybierać?

Jakie farby do metali wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz wiedzieć, jaki rodzaj metalu chcesz pomalować. Farby alkidowo-uretanowe sprawdzą się w przypadku stali i żelaza, natomiast poliuretanowymi warto zabezpieczyć stal i żeliwo. Istnieją także farby chlorokauczkowe, które nadają się do ochrony elementów stalowych oraz stalowych ocynkowanych i żeliwnych. Bardziej od nich skuteczne są emulsje chlorokauczukowe chemoodporne, które często stosuje się w przemyśle do zabezpieczania obiektów narażonych na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Jeżeli nie wiesz, z jakiego rodzaju metalu zostało wykonane Twoje ogrodzenie, sięgnij po uniwersalne farby ftalowe, które skutecznie ochronią wybrany przedmiot przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Choć może się wydawać, że malowanie metalu wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, w rzeczywistości jest czynnością, którą możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie. Pamiętaj tylko o dokładnym oczyszczeniu powierzchni metalu i wybraniu odpowiedniej farby.