Minimalizm w praktyce – jak urządzić mieszkanie?

Wnętrza urządzone w minimalistyczny sposób wyglądają efektownie i nie rozpraszają niepotrzebnie uwagi drobiazgami. Łatwiej też utrzymać w nich porządek, a sprzątanie zajmuje niewiele czasu. Nic więc dziwnego, że minimalistyczne mieszkania mają wielu zwolenników. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas ich urządzania.

Odsłonięte blaty i podłogi

Mieszkanie minimalisty wyróżnia się niewielką liczbą mebli oraz ich przemyślanym wyborem. Zamiast puf, szafek, komód i toaletek znajdziesz w nim zabudowane wnęki i przedmioty o prostej formie. Jeżeli chcesz zastosować podobny wystrój w swoim domu pamiętaj o tym, że na podłodze powinny stać tylko meble, bez których nie dasz rady się obejść. W przypadku jadalni na pewno będą to krzesła, stół oraz szafki kuchenne, natomiast w sypialni nie może zabraknąć szafy – najlepiej takiej, która wypełnia wnękę, lecz obecność łóżka jest już kwestią dyskusyjną. Minimaliści często wybierają bowiem materac położony bezpośrednio na podłodze, dzięki temu ich pokoje zyskują więcej przestrzeni.

Minimalizm wyklucza gromadzenie ozdobnych tkanin, puchatych dywanów oraz stosów poduszek na sofie. Kluczem do sukcesu jest bowiem ograniczenie liczby przedmiotów oraz odsłonięcie powierzchni podłóg, dzięki czemu mieszkanie wydaje się większe. Aby uzyskać wymarzony efekt, usuń więc wszystkie drobne przedmioty zdobiące stół oraz blaty szafek. Schowaj też obrazy, pozostawiając na ścianach tylko jedno zdjęcie w antyramie lub dzieło sztuki w skromnej oprawie.

Czytaj również  Artykuły do sprzątania - jakie warto wybierać?

minimalistyczny pokój dzienny

Przechowywanie – sekret minimalisty

Ozdobą minimalistycznej kuchni są puste, lśniące blaty, na których można dostrzec co najwyżej kilka równych doniczek z ziołami lub ekspres do kawy. Wszelkie opakowania po herbacie, kawie i ciastkach, podobnie jak zastawa stołowa i schnące sztućce powinny znajdować się w kuchennych szafkach. Kluczowy jest więc wybór pojemnych mebli, których szuflady będą zawierały specjalne systemy do przechowywania akcesoriów kuchennych, a także makaronów, cukru, mąki i innych produktów spożywczych. Jeżeli ulegniesz pokusie i kupisz niewielkie meble, które sprawią, że kuchnia będzie wyglądała przestronnie, to szybko zobaczysz, jak stosy przedmiotów zalegających na blatach zniszczą pożądany efekt. Pamiętaj więc o tym, by zarówno w przypadku kuchni, jak i pozostałych pomieszczeń, wybierać meble o wielkości wystarczającej do ukrycia wszystkich drobiazgów, które mogłyby zaburzyć minimalistyczną harmonię wnętrza.

Urządzenie mieszkania zgodnie z zasadami minimalizmu wcale nie jest trudne, może za to sprawić, że mniej czasu poświęcisz na jego sprzątanie i szybciej zrelaksujesz się po powrocie z pracy do domu. Warto więc podjąć to wyzwanie i wybrać prostotę w wystroju wnętrz.