Najlepsze płytki dekoracyjne

Remont mieszkania zawsze wiąże się z kurzem, brudem i dużymi wydatkami. Markety budowlane oferują taką mnogość dekoracji i sprzętów, że trudno się w tym połapać. Planując remont pokoju czy łazienki, musimy zdecydować się na materiały wykończeniowe, do których należą także płytki dekoracyjne. Tych zaś mamy wielki wybór.

Rodzaje płytek dekoracyjnych

W dekoracji wnętrz obserwuje się nowy trend polegający na wyróżnianie jednej ze ścian innym materiałem, farbą czy tapetą. Rolę takiej ozdoby mogą pełnić płytki dekoracyjne, płytki ceramiczne, płytki wykonane z kamienia naturalnego, jak i te, które kamień udają, np. z ceramiki, betonu lub gipsu. Płytki kamienne wykonuje się, jak sama nazwa mówi, z naturalnego kamienia, np. marmuru, granitu, piaskowca, łupka czy trawertynu. Jest to bardzo trwały i jakże reprezentacyjny materiał, który występuje w wielu kolorach i fakturach. Równie piękne mogą być także płytki ceramiczne, które powstają z naturalnych materiałów takich jak glina, piasek, zmielony kwarc, skalenie, kaolin oraz
z dodatków uszlachetniających. Mogą one być szkliwione, polerowane, glazurowane. Dotychczas były stosowane w kuchni i łazience, gdyż są bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na działanie wody. Obecnie, ze względu na to, że potrafią być w bardzo ozdobnych wzorach, stosowane są również jako płytki dekoracyjne w salonach i innych pomieszczeniach.  Przepiękna bywa także glazura, czyli szkliwione płytki fajansowe, które układać można tylko na ścianach, gdyż są stosunkowo cienkie i kruche. Gres to bardzo popularny rodzaj płytek ceramicznych, który układa się zazwyczaj na podłogach, ale jego najnowsze odmiany (tzw. slim-gres) można układać również na ścianach. Coraz większą popularnością cieszą się płytki klinkierowe, będąc najtwardszymi płytkami ceramicznymi. Wytwarza się je z gliny, ale mogą być również szkliwione. Modna obecnie „cegła” na ścianach to właśnie klinkier.

Czytaj również  Jakie farby do wnętrz?
Płytki dekoracyjne podłogowe
Płytki dekoracyjne podłogowe

Które płytki dekoracyjne wybrać?

Wybierając płytki dekoracyjne, musimy zastanowić się, co nam się podoba i jaki efekt chcemy osiągnąć. W końcu to my będziemy mieszkać w danym wnętrzu i warto wybrać coś, co będzie nas długo cieszyć i na co nie będziemy patrzeć z niechęcią. Szukając odpowiednich płytek, można także kierować się modą; może w ten sposób znajdziemy coś, co nas zachwyci. Zgodnie z obwiązującymi trendami, wybierzmy płytki z wypukłą strukturą, nadrukami cyfrowymi, imitujące tkaninę czy drewno. Ciekawym rozwiązaniem są także piękne płytki ceramiczne z efektem postarzania, które nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Producenci proponują także ciekawe połączenie formatów i kształtów, co pozwala tworzyć z płytek dekoracyjnych niepowtarzalne kształty.

Podczas wyboru płytek musimy także pamiętać, że zostaną one z nami na dłużej i jeśli nie chcemy ich za rok skuwać czy malować, dobrze zastanówmy się, co nam się podoba i jaki efekt chcemy osiągnąć. Wyposażeni w taką wiedzę możemy wyruszyć na poszukiwania idealnych płytek dekoracyjnych.