Najlepsze płytki dekoracyjne

Remont mieszkania zawsze wiąże się z kurzem, brudem i dużymi wydatkami. Markety budowlane oferują taką mnogość dekoracji i sprzętów, że trudno się w tym połapać. Planując remont pokoju czy łazienki, musimy zdecydować się na materiały wykończeniowe, do których należą także płytki dekoracyjne. Tych zaś mamy wielki wybór.

Rodzaje płytek dekoracyjnych

W dekoracji wnętrz obserwuje się nowy trend polegający na wyróżnianie jednej ze ścian innym materiałem, farbą czy tapetą. Rolę takiej ozdoby mogą pełnić płytki dekoracyjne, płytki ceramiczne, płytki wykonane z kamienia naturalnego, jak i te, które kamień udają, np. z ceramiki, betonu lub gipsu. Płytki kamienne wykonuje się, jak sama nazwa mówi, z naturalnego kamienia, np. marmuru, granitu, piaskowca, łupka czy trawertynu. Jest to bardzo trwały i jakże reprezentacyjny materiał, który występuje w wielu kolorach i fakturach. Równie piękne mogą być także płytki ceramiczne, które powstają z naturalnych materiałów takich jak glina, piasek, zmielony kwarc, skalenie, kaolin oraz
z dodatków uszlachetniających. Mogą one być szkliwione, polerowane, glazurowane. Dotychczas były stosowane w kuchni i łazience, gdyż są bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na działanie wody. Obecnie, ze względu na to, że potrafią być w bardzo ozdobnych wzorach, stosowane są również jako płytki dekoracyjne w salonach i innych pomieszczeniach.  Przepiękna bywa także glazura, czyli szkliwione płytki fajansowe, które układać można tylko na ścianach, gdyż są stosunkowo cienkie i kruche. Gres to bardzo popularny rodzaj płytek ceramicznych, który układa się zazwyczaj na podłogach, ale jego najnowsze odmiany (tzw. slim-gres) można układać również na ścianach. Coraz większą popularnością cieszą się płytki klinkierowe, będąc najtwardszymi płytkami ceramicznymi. Wytwarza się je z gliny, ale mogą być również szkliwione. Modna obecnie „cegła” na ścianach to właśnie klinkier.

Czytaj również  Wnętrze w stylu minimalistycznym
Płytki dekoracyjne podłogowe
Płytki dekoracyjne podłogowe

Które płytki dekoracyjne wybrać?

Wybierając płytki dekoracyjne, musimy zastanowić się, co nam się podoba i jaki efekt chcemy osiągnąć. W końcu to my będziemy mieszkać w danym wnętrzu i warto wybrać coś, co będzie nas długo cieszyć i na co nie będziemy patrzeć z niechęcią. Szukając odpowiednich płytek, można także kierować się modą; może w ten sposób znajdziemy coś, co nas zachwyci. Zgodnie z obwiązującymi trendami, wybierzmy płytki z wypukłą strukturą, nadrukami cyfrowymi, imitujące tkaninę czy drewno. Ciekawym rozwiązaniem są także piękne płytki ceramiczne z efektem postarzania, które nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Producenci proponują także ciekawe połączenie formatów i kształtów, co pozwala tworzyć z płytek dekoracyjnych niepowtarzalne kształty.

Podczas wyboru płytek musimy także pamiętać, że zostaną one z nami na dłużej i jeśli nie chcemy ich za rok skuwać czy malować, dobrze zastanówmy się, co nam się podoba i jaki efekt chcemy osiągnąć. Wyposażeni w taką wiedzę możemy wyruszyć na poszukiwania idealnych płytek dekoracyjnych.