Sypialnia

Sypialnie w stylu prowansalskim

Styl prowansalski wnosi do wnętrz świeżość, sprawia również, że sprawiają one wrażenie bardziej przestronnych. Nic dziwnego, że sypialnie w stylu prowansalskim cieszą się coraz większą popularnością. Jakimi zasadami kierować się podczas urządzania takiego wnętrza? Co nada sypialni prowansalskiego charakteru?

Jakie są założenia stylu prowansalskiego?

Prowansja kojarzy się przede wszystkim ze słońcem oraz malowniczymi, sielskimi widokami. Właśnie taki jest też styl prowansalski, który ma przywodzić na myśl domowy, sielski klimat i ciepłe miejsce. W urządzaniu sypialni w stylu prowansalskim istotne jest wyczucie smaku. Nie wolno przedobrzyć z dodatkami, ani stosować zbyt wiele kolorów. Jednak jeśli za bardzo je ograniczymy możemy uzyskać zimne, minimalistyczne wnętrze, a nie ciepłe pomieszczenie kojarzące się z czasami dzieciństwa.

Jak dobrać kolory?

Dominującą barwą w stylu prowansalskim powinna być biel. Oczywiście nie oznacza to, że sypialnia w stylu prowansalskim musi być minimalistyczna i sterylna. Założeniem tego stylu jest stworzenie wnętrza, które będzie jasne i przestronne, a zarazem przytulne i domowe. Biel świetnie pasuje do tych cech, o ile skompletujemy ją z odpowiednimi dodatkami w innych kolorach. Warto połączyć ją z błękitem, jasnym odcieniem żółci, pomarańczy, czy fioletu. Kolory te nie powinny jednak dominować, a stanowić jedynie akcent ożywiający pomieszczenie. Oczywiście nie łączymy wszystkich tych barw jednocześnie, a wybieramy jeden, góra dwa, które dodamy do bieli. Zastosowanie stonowanych, jasnych barw sprawi, że w sypialni w stylu prowansalskim będziemy mogli się rozluźnić i zrelaksować.

Czytaj również  Kolory farb do pokoju młodzieżowego

Meble

Meble we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim powinny być drewniane. Mogą one występować w odcieniach naturalnego drewna lub bieli, beżach, czy szarości. Jeśli mamy stare, drewniane meble możemy nadać im nowego charakteru bieląc deski. Mile widziane są również różnorodne żłobienia na szafkach. Meble w kolorze drewna lub szarości muszą być jasne, by wpasować się w styl prowansalski. Założeniem stylu prowansalskiego jest skromność i minimalizm nie tylko w kwestii kolorów, ale również wzorów, dlatego meble powinny być proste.

Jakie obowiązują dodatki w stylu prowansalskim?

To właśnie odpowiednio dobrane dodatki nadają sypialni prowansalskiego charakteru. Powinny one przywoływać sielski, domowy klimat. Dlatego mile widziane będą wszelkie drewniane wstawki, haftowane poduszki, czy wazoniki stylizowane na pochodzące ze wsi ubiegłego wieku. Do sypiania świetnie sprawdzi się biała toaletka, która będzie nie tylko oryginalnym dodatkiem, ale również praktycznym meblem. Sypialnia w stylu prowansalskim powinna wyróżniać się świeżością, dlatego kwiaty w wazonach będą jej świetnym dopełnieniem. Ważne, by zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wnętrze powinno być jasne, dlatego proste lampki w stylu vintage bardzo się przydadzą. Dobrze, by w sypialni znajdowały się duże okna pozwalające na wpuszczenie wystarczającej ilości światła. Możemy dopełnić je jasnymi zasłonami z przewiewnych materiałów.