Sztućce jako prezent ślubny – jak sprawić, by był wyjątkowy

W obecnych czasach najczęściej dawanym prezentem są pieniądze, jednak niektórzy z gości weselnych nadal decydują się  na prezenty ślubne w postaci zestawu sztućców. Jak sprawić, by ten niepozornie prosty podarunek, był naprawdę wyjątkową pamiątką ze ślubu?

Czy materiał sztućców ma znaczenie?

To, z jakiego rodzaju materiałów sztućce są wykonane, jest niezwykle istotną kwestią. Ze względu na fakt, iż są to przedmioty codziennego użytku, ich eksploatacja jest naprawdę duża. Ponadto są one poddawane różnym czynnikom – wysoka czy niska temperatura, jak również częsty kontakt z wodą oraz różnymi środkami czyszczącymi. To wszystko w mniejszym lub większym stopniu wpływa na ich żywotność.

Oferując sztućce jako prezent ślubny, musimy mieć pewność, że będzie to pamiątka na długie lata. Z tego względu muszą być one wykonane z materiałów o wysokiej trwałości. Najlepszym zatem wyborem będzie stal nierdzewna. Jak sama nazwa wskazuje jest to tworzywo, które jest odporne na rdzę. Składa się ono z mieszanki różnorodnych tworzyw, w różnych proporcjach: żeliwo, węgiel, chrom i nikiel.

Ostatni ze składników jest silnie uczulający, dlatego warto upewnić się, że Para Młoda nie ma na niego uczulenia. Również oznaczenia sztućców dają niejako wskazówkę tego, z czego składają się sztućce: napis na opakowaniu np. 15/10 jest podaniem wartości – 15% chromu i 10% niklu. Sztućce wolne od niklu będą zatem oznaczone 15/0.

Czytaj również  Jak wybrać meble pokojowe ?

Jeśli dysponujesz większym budżetem, warto wybrać sztućce wykonane ze srebra – taki prezent będzie naprawdę wyjątkowym podarunkiem. Najwyższa próba oznaczona jest jako 999, natomiast najbardziej popularne to 925. Warto wiedzieć, że nawet podstawowy zestaw srebrnych sztućców będzie kosztował nawet kilka tysięcy złotych.

Czy spersonifikowane sztućce są możliwe?

Jeżeli dążysz do tego, by podarowany przez Ciebie prezent ślubny był absolutnie wyjątkowy, kup zestaw wykonany z dobrej jakości materiałów, a następnie oddaj go do grawera. Na każdej z rączek możesz wygrawerować imiona Pary Młodej, jednak najlepiej jest zdecydować się na subtelne inicjały. Mogą one zawierać dodatkowe zdobienia, które będą się pięknie prezentować na nieco bardziej surowym wzornictwie sztućców. Tak niewielki dodatek sprawi, że tradycyjny prezent ślubny, zamieni się w absolutnie wyjątkowy podarunek.

Nowoczesny czy tradycyjny design?

Wybór wzornictwa, jeśli chodzi o sztućce jest naprawdę imponujący. Możesz wybierać w projektach, które bardziej przypominają te komplety, z jakich jeszcze korzystały nasze babcie. Jeśli jednak Para Młoda kieruje się bardziej nowoczesnymi trendami, lepiej jest wybrać coś z nowych projektów – stron oferujących modernistyczne sztućce jest naprawdę wiele.

Jeśli wiesz jak wygląda kuchnia zakochanych lub jaką mają zastawę, z pewnością bez problemu uda Ci się poprzez wybór odpowiedniego kompletu, nawiązać do wyglądu poszczególnych elementów kuchni. Takie ujednolicenie będzie miłym elementem zaskoczenia, jak również sprytnym pod względem designerskim uzupełnieniem całości.

Czytaj również  Co wchodzi w skład podstawowych akcesoriów łazienkowych?

Wybierając sztućce jako wyjątkowy prezent ślubny, kieruj się przede wszystkim gustem Pary Młodej, bowiem to oni będą korzystać z nich przez długie lata swojego małżeństwa.