umeblowana piwnica

Umeblowana piwnica?

Piwnica to pomieszczenie, którego znaczenia często się nie dostrzega. Zalety piwnicy docenią ci, którzy mają rzeczy, których już nie używają, a które po prostu żal wyrzucić. Stare meble, pamiątki, książki, naczynia często właśnie tam kończą swój żywot. Poza tym, w piwnicy magazynuje się także zapasy na zimę. Warto zadbać o to, by i tam panował ład i porządek. Pomocne będą systemy mebli i regałów.

Jakie meble do piwnicy?

Mimo, że kupujemy tylko meble do piwnicy, dobrze się zastanówmy i nie dajmy się nabrać na wyjątkowe promocje. Tanie meble szybko się zużyją i będziemy musieli kupić kolejne, więc to bardzo iluzoryczna oszczędność. Lepiej kupić regały wyższej jakości, które będą nam służyć przez wiele lat. Meble do piwnicy nie muszą być szczególnie piękne, ale ważne, by miały wiele mniejszych i większych półek. Dzięki temu każda rzecz znajdzie swoje miejsce. Regały i szafy muszą być dobrze wykonane, gdyż będą służyć do przechowywania ciężkich narzędzi, słoików i innych rzeczy. W związku z tym muszą być solidne i wytrzymałe. Pamiętajmy, że w większości piwnic, zwłaszcza w starym budownictwie, panuje wilgoć, więc piwniczne meble muszą być na nią odporne. Poza półkami przydadzą się także zamykane szafki i szafy. Możemy schować w nich sezonową odzież bez obawy, ze coś się zniszczy.

Czytaj również  Malowanie ścian i sufitu w garażu - jak dobrać odpowiednie farby?

Co jeszcze przyda się w piwnicy?

Pojemne szafy i regały są bardzo przydatne. Warto także zaopatrzyć się w wytrzymałe, najlepiej plastikowe, skrzynie, do których włożymy drobne przedmioty, choćby narzędzia. W piwnicy powinny się także znaleźć różnego typu wieszaki i haczyki, na których powiesimy grabie czy kable. Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu. Przyda się jedna, górna lampa, jak i mniejsza lampka, najlepiej przenośna. Będzie doskonałym rozwiązaniem, gdy zaplanujemy zajęcia związane z majsterkowaniem.

Zasady przechowywania

Zanim zaniesiemy rzeczy do piwnicy, dobrze zaplanujmy, jak je schować. Oszczędzi to nam kłopotów z odszukiwaniem. Zadbajmy o to, by do każdego zakamarka był dostęp. Zróbmy ścieżki, które można oznaczyć naklejając na podłodze z kolorowej folii samoprzylepnej. Jeśli chowamy coś do pudeł czy skrzyń, koniecznie dokładnie je opiszmy. Opis można nakleić na karton, wcześniej zabezpieczając go folią. Raz w roku zróbmy w piwnicy porządek. Może stwierdzimy, że część rzeczy można wyrzucić lub oddać. Sprawdźmy, czy w piwnicy nie ma śladów wilgoci lub szkodników.

Jak przechowywać różne przedmioty? 

Książki najlepiej przechowywać w zamykanej, ale przewiewnej szafie. Sprzęt elektroniczny trzeba zabezpieczyć, zasłaniając wszystkie otwory, a następnie zawijając go w folię spożywczą. Dywany trzeba zwinąć w rulon, a do jego wnętrza warto włożyć środki odstraszające mole. Tapicerowane meble warto okryć starym prześcieradłem, co uchroni je przed kurzem. Jeśli mamy stare walizki, których nie będziemy już zabierać w podróż, włóżmy do nich pachnące saszetki i zapakujmy tam sezonową odzież. Przetwory postawmy na regale, który stoi blisko drzwi. Łatwiej nam będzie po nie sięgać. Wszystkie słoiki powinny być opisane, by nie pomylić choćby dżemu porzeczkowego z żurawinowym.

Czytaj również  Nowoczesna kuchnia – najnowsze trendy

Piwnica to pomieszczenie, które bardzo się przydaje. Jeśli wyposażymy je w pojemne szafy i regały, sami się zdziwmy, ile skarbów uda nam się w nim schować. Dobrze umeblowane piwnica pomieści przetwory, pamiątki i ubrania.