styl minimalistyczny

Wnętrze w stylu minimalistycznym

Urządzenie wnętrza jest dużym wyzwaniem, gdyż przygotowujemy miejsce, w którym powinni dobrze się czuć wszyscy domownicy. Korzystając z porad meblarskich, zaaranżujemy ładne i wygodne pomieszczenia. Jeśli nie mamy jego jasnej wizji, a lubimy porządek, może spodoba nam się styl minimalistyczny. Jak wygląda miejsce urządzone w tym stylu?

Cechy stylu minimalistycznego

Minimalizm to kierunek w architekturze, który czerpie inspiracje z filozofii zen, w której najważniejsze są porządek i spokój. Pomieszczenia urządzone w stylu minimalistycznym mają służyć głównie naszemu wypoczynkowi, więc obowiązuje zasada im mniej, tym lepiej. W minimalizmie ogranicza się środki, kolory i formy, by pozostawić we wnętrzu tylko to, co jest użyteczne. Dzięki temu panuje w nim ład, porządek i spokój. Nie ma bowiem bibelotów, ozdób, koronek, falbanek i figurek. Wnętrze w stylu minimalistycznym pozbawione jest również łuków, wypukłości, wklęsłości i łagodnych załamań kątów.

Kolory ścian w stylu minimalistycznym

Ściany maluje się na jednolite kolory pastelowe, ale także seledyn, róż, beż, odcienie szarości, brązu. Można wybrać bardziej zdecydowany wygląd ściany w salonie, jadalni lub pokoju dziennym. Wersja dla odważnych, przełamująca konwencje, to ściany dwukolorowe. Sufit jest tradycyjnie biały, a podłoga w ciemnych matowych lub lekko połyskliwych kaflach jednego koloru, bez wzorów, szlaczków, ozdób. Na podłodze mogą też być panele, ale często wybiera się także tradycyjne deski podłogowe, które dodają wnętrzu ciepła. Na podłodze nie ma dywanu, a najwyżej chodnik.

Czytaj również  Jakie farby do wnętrz?

Jakie meble do wnętrza w stylu minimalistycznym?

Meble (zazwyczaj drewniane lub z tworzywa sztucznego) i inne sprzęty w pomieszczeniu mają gładkie, jednolite powierzchnie tego samego koloru. Dominują chłodne, zdecydowane barwy: biel, czerń, granat, głęboka zieleń, odcienie szarości. Szafy czy komody połączone z metalem mają często lakierowane fronty. Najczęściej spotykane są kąty proste. Bardzo popularne są niskie meble modułowe, które można ustawiać w różnych konfiguracjach. Modułową formę mają także kanapy, które składają się z kilku części. Można je dowolnie zestawiać, łączyć i rozłączać.

Z jakich ozdób zrezygnować w stylu minimalistycznym?

Styl minimalistyczny nie lubi ozdób. Na stole nie ma wazonów, figurek czy kosza z owocami. Najczyściej nie ma nim również obrusa, a jeśli jest, z pewnością nie ma fantazyjnych wycięć czy wzorów. Na kuchennym blacie też nie ma miejsca na sprzęty codziennego użytku, które się chowa.Obrazy są proste i graficzne, a lampy również pozbawione są zbytecznych zdobień.

Aranżacja salonu w stylu minimalistycznym jest stosunkowo trudna. Trzeba bowiem stworzyć schludne, pozbawione ozdób wnętrze, które jednocześnie nie będzie wydawało się nudne.