dom

Z jakich materiałów najlepiej budować dom?

Decyzja dotycząca wyboru materiału na ściany domu jest jedną z najważniejszych, jakie trzeba podjąć w czasie jego budowy. Wbrew pozorom, koszty wzniesienia murów nie są bardzo wysokie, więc warto kierować się rozsądkiem i wybrać to, co przyniesie nam korzyści. Jaki materiał wybrać – pustaki, płyty czy cegły klinkierowe?

Z czego wybudować ściany nośne? Czy można stosować cegły klinkierowe?

Do budowy ścian zewnętrznych najczęściej używa się wyrobów z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej oraz keramzytobetonu z „wkładką” ze styropianu. Z takich materiałów można budować nawet ściany jednowarstwowe, czyli niewymagające docieplenia. Pod względem zdolności do akumulacji ciepła najlepiej wypadają materiały ciężkie, czyli ceramika tradycyjna i silikaty. Zbudowane z nich mury stosunkowo szybko się nagrzewają i długo trzymają ciepło. Ponadto, lepiej izolują akustycznie. Korzystny mikroklimat wewnątrz domu zapewnią ściany z materiałów, które dobrze akumulujących parę wodną, na przykład wyroby silikatowe. Na elewacje często stosuje się cegły klinkierowe.

W jaki sposób budować dom? Kiedy można kłaść cegły klinkierowe?

Budując dom, możemy zdecydować się na ściany nieocieplone (jednowarstwowe) albo z ociepleniem (dwu- lub trójwarstwowe). Do budowy ścian jednowarstwowych używa się najcieplejszych dostępnych materiałów ściennych, czyli bloczków z betonu komórkowego, pustaków z ceramiki poryzowanej lub bloczków keramzytobetonowych z wkładkami styropianowymi. Ściany jednowarstwowe muruje się na specjalne zaprawy, które nie powodują powstawania mostków cieplnych w miejscu spoin: bloczki z betonu komórkowego łączy się na cienką warstwę (1-3 mm) zaprawy klejowej. Do murowania ścian z ciepłej ceramiki i keramzytobetonu stosuje się zaprawę ciepłochronną (10-15 mm), a do łączenia szlifowanych pustaków z ceramiki poryzowanej – gotową zaprawę aplikowaną z puszki. Ścian jednowarstwowych nie trzeba ocieplać, wystarczy je tylko otynkować. Na takie ściany nie można nałożyć cegieł klinkierowych. Ściany dwuwarstwowe to najpopularniejsza konstrukcja składająca się z muru i ocieplenia. Mur można zbudować z dowolnego materiału. Od zewnątrz ścianę wykańcza się na mokro, czyli tynkiem cienkowarstwowym lub na sucho, czyli okładziną elewacyjną mocowaną do rusztu przytwierdzonego do muru. Ściany trójwarstwowe mają warstwę nośną (15-30 cm, z dowolnego materiału), ocieplenie z wełny lub styropianu oraz warstwę elewacyjną, która chroni ocieplenie przed uszkodzeniami i wpływami atmosferycznymi. Warstwę elewacyjną wykonuje się z cegieł klinkierowych lub silikatowych.

Czytaj również  Jak malować elewację?

Właściwości cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe są trwałe, wytrzymałe, mrozoodporne i przez wiele lat nie trzeba ich konserwować. Świetnie łączą się z innymi materiałami, a są dostępne w wielu kolorach, wielkościach i kształtach. Cegły klinkierowe występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o kolory, wielkość i kształt. W sklepach znajdziemy cegły maszynowe o gładkiej powierzchni lub cegły ręcznie formowane, która mają różną strukturę.

Wybranie materiałów na dom to ważna decyzje. Jeśli chcemy wykonać ładną elewację z cegieł klinkierowych, wybierzmy dowolny materiał i ocieplenie, budując ściany trójwarstwowe.