Zasady gruntowania podłoży

 

Szeroka oferta farb do malowania wnętrz sprawia, że często sami chwytamy za wałek, pędzel i wiadro farby, by dokonać domowej rewolucji i zmienić kolory ścian. Pół biedy, gdy ściana była już malowana, ale jak poradzić sobie z surowymi ścianami, na których nie ma ani nie było żadnej powłoki malarskiej? Trzeba nałożyć grunt czy farbę podkładową?

Jak przygotować ściany do malowania? Tynk czy farba podkładowa?

Tynki przed malowaniem muszą być wysezonowane, co oznacza, że po postawieniu budynku trzeba odczekać, zanim nałożymy farby. Dla farb polioctanowych czas ten wynosi 28 dni, a dla akrylowych około 14 dni. Ściany przed malowaniem musza być gładkie lub o jednorodnej gładkości, a wszelkie bruzdy i szczeliny trzeba wyrównać. Najlepiej użyć do tego gładzi tynkowej. Bruzdy wyrównujemy mechanicznie – na twardą packę nakładamy gruby papier ścierny o granulacji 14, którym wyrównujemy ścianę. Jeśli ściana była malowana, ale ciemny kolor chcemy zmienić na jasny, użyjmy farby podkładowej.

Szpachlowanie i gruntowanie ścian

Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Kiedy grunt wyschnie, ubytki musimy uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku (może być gipsowa lub cementowa). Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Zaprawę gruntującą warto nałożyć prawie zawsze, a z pewnością jest to konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje ryzyko, że będzie odciągać wilgoć z farby. Zagruntować trzeba także ścianę, która pyli, a sprawdzimy to, dotykając ściany dłonią. Jeśli dłoń będzie biała, ściana pyli. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. W innym przypadku można użyć farby podkładowej.

Czytaj również  Deska czy panel – co wybrać na podłogę

Dlaczego trzeba gruntować surowe ściany?

Zastosowanie gruntu przed malowaniem przynosi oszczędności. Surowe ściany bowiem wchłaniają farbę i jeśli nie nałożymy gruntu, ściana po prostu wchłonie farbę. Gruntowanie redukuje i wyrównuje chłonność podłoża, wzmacnia je, a także zapewnia odpowiednią przyczepność farby nawierzchniowej. Preparaty gruntujące dzielimy na grunty oraz podkłady gruntujące. Grunty (preparaty dyspersyjne zwane gruntami wodnymi) przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na podłoża surowe. Podkłady gruntujące zaś aplikuje się na podłoża o niskiej chłonności oraz powierzchnie wcześniej malowane.

Kiedy konieczne jest użycie farby podkładowej?

Farba podkładowa, podobnie jak grunt, wzmacnia powierzchnię, poprawia przyczepność i ujednolica kolor. Zaleca się ją głównie do ścian o dobrym stanie podłoża, którego nie trzeba wyrównywać. Taka farba sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy chcemy zmienić kolor ścian z intensywnego na jaśniejszy. Farba podkładowa „odetnie” stary kolor. Dzięki temu nie będziemy musieli nakładać kilku warstw farby dekoracyjnej, która jest znacznie droższa od farby podkładowej.

Przygotowanie ścian do malowania to ważny zabieg, który przejść musi każda ściana zanim zabierzmy się za malowanie. W zależności od rodzaju ściany, zastosujmy grunt lub farbę podkładową. Postępowanie zgodnie z wytycznymi to gwarancja, że pokrywanie ścian farbą zakończy się sukcesem.