Tynk silikonowy a tynk akrylowy

Najlepszy projekt architektoniczny, fantastyczne rozwiązania nowoczesnego budownictwa nie zdadzą się na nic, jeśli budynek pozostanie niewykończony albo pokryty brzydkim czy nietrwałym tynkiem. Jaki zatem wybrać, aby był nie tylko trwały, ale i piękny?

„Bo w domu ma być ładnie”

Stara piosenka Ireny Jarockiej przyświeca wszystkim, którzy zbudowali lub kupili własny dom. Wygodny, praktyczny, dostosowany do potrzeb i wyobrażeń właścicieli, powinien być także trwały. Można go wielokrotnie przemeblowywać albo wyposażać na etapy. Można często zmieniać kolor ścian, bo to niezbyt kosztowne ani nadmiernie czasochłonne. Są jednak w nim takie elementy, które muszą być zrobione od początku ze świetnych materiałów. Do nich na pewno należą ściany, instalacje, dach, okna i tynki zewnętrzne. Dobry tynk powinien być trwały, na którym nie będzie śladów deszczu, który nie zmieni koloru pod wpływem słońca, nie będzie się kruszył, przyjmował kurzu.

Nakładanie tynku akrylowego

Dobry tynk?

Żeby go wybrać najlepiej zwrócić się o poradę do zaprzyjaźnionego fachowca. Nienajlepszym pomysłem za to, jest dopytywanie o rodzaj tynku w sklepie. Tam często polecą nam ten, który chcą sprzedać. Jeśli decyzję musimy podjąć sami, trzeba co nie co o rodzajach tynku się dowiedzieć.

Różnią się one od siebie zastosowanym spoiwem. Tynki sylikonowe i akrylowe są wyprodukowane na bazie różnych żywicy: silikonowej lub akrylowej. Silikonowe łatwo przepuszczają parę wodną, pozwalają murom oddychać i można nimi pokrywać ściany wcześniej ocieplone wełną mineralną. Jeśli dom został oklejony styropianem, na elewację powinno się położyć tynk akrylowy. Żywice akrylowe dają wysoką trwałość powierzchni. Elewacji nie zaszkodzi dziecięcy rajd rowerowy połączony z ćwiczeniem refleksu przy hamowaniu ani namiętne odbijanie piłki o mur, które będzie wykonywał przyszły koszykarz. Zabezpieczenie ścian tynkiem silikonowym może okazać się niewystarczające. Z drugiej strony to właśnie silikon jest odporny na zabrudzenia bardziej niż akryl. Oba tynki nie poddają się złym warunkom atmosferycznym i nie ma znaczenia, który zastosujemy, by elewacja wyglądała nienagannie przez wiele lat. Do zaprawy tynkarskiej, bez względu na rodzaj spoiwa, koniecznie trzeba dodać preparat zwalczający grzyby i pleśnie. Niektórzy producenci oferują tynki silikonowe i akrylowe już uzupełnione substancjami biologicznie aktywnymi.

Czytaj również  Wybieramy dobry lakier do drewna

Wybór rodzaju tynku i tak okaże się łatwiejszy niż decyzja o kolorze elewacji. Tu trudno o rady, bo każdy ma inne wyobrażenie o wyglądzie wymarzonego domu.