Dysze do kleju – kiedy warto po nie sięgnąć?

Dysza to przyrząd do sterowania kierunkiem lub ilością płynu (gazu lub cieczy). Wykonana jest najczęściej z rurki o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym.

Dzięki dyszy do kleju możemy panować nad prędkością bądź kształtem substancji jaką podajemy. Narzędzie to ułatwia a nawet umożliwia zwiększanie lub zmniejszanie zasięgu strumienia kleju. W zależności od potrzeb możemy również rozproszyć bądź rozpylić bardziej płynne formy. W zależności od potrzeb i wykonywanej pracy, możemy dobrać dysze do aplikacji na przykład punktowej lub liniowej. Spowoduje to, że nasza praca będzie bardziej precyzyjna i dużo bardziej estetyczna. Bardzo często, kiedy na przykład widzimy figurkę w sklepie, której elementy są łączone klejem termicznym, możemy zauważyć ślady gdzie jest on w nadmiarze, bądź cale „sople”. Aby tego uniknąć warto sięgnąć po dyszę odpowiednią do wykonywanej pracy. Ułatwią one  równomierne rozprowadzenie kleju, przez co unikniemy niespodzianek typu górki, bądź plamy.

Producenci w swojej ofercie przedstawiają nam wiele różnych odmian dysz do kleju. Możemy znaleźć między innymi długie stalowe, szpiczaste z kołnierzem, stożkowe miedziane czy typu sprey. W zależności od tego jakiego pistoletu użyjemy i jakim klejem będziemy pracować, oraz jaką powierzchnię będziemy nim pokrywać, musimy indywidualnie dobrać dyszę. Warto zasugerować się opisami producenta, który z pewnością pomoże nam w wyborze odpowiedniej do naszych prac. Na rynku są dostępne dysze o rożnych rozmiarach a ich obraz nanoszenia jest zgodny z wzorcem producenta. Dysze typu sprey najczęściej posiadają otwór w granicy od fi 0,8 mm do fi 2mm. Standardowe dysze mają bardziej rozległy zakres wymiarów bo od fi 0,3 do fi 2,5 mm. Co warto podkreślić- przeciętny pistolet do kleju posiada dysze standardową fi 3mm. Jeśli będziemy chcieli zastosować go do prac bardziej precyzyjny, będą one bardzo utrudnione i związane z wieloma poprawkami. Wyobraźmy sobie na przykład budowanie domku z patyczków po lodach- kiedy będziemy kładli patyczki na ścianę czy podłogę hurtem, będzie nam zależało na położeniu dużej ilości kleju w szybkim czasie. Ale kiedy przejdziemy do precyzyjnych elementów typu parapety czy płytki na dachu, taka wielkość dyszy spowoduje, że nasze małe elementy zostaną „utopione” w kleju. A i my jeśli zabraknie pęsety, możemy zostać poparzeni.

Czytaj również  Rusztowania – rodzaje, funkcjonalności, charakterystyka

Podsumowując pytanie dlaczego? Dysze skracają czas pracy i pozwalają na większą precyzję przy drobnych elementach. Co oznacza większą estetykę pracy i szybsze jej wykonanie. Oszczędzają materiał, który zostałby zmarnowany przy korektach i poprawkach. Wpływają na bezpieczeństwo pracy, minimalizując prawdopodobieństwo np. oparzeń. Pozwalają na ekonomiczne wykorzystanie materiału, a więc zmniejszenie kosztów wykonywanej pracy. Dają też większe możliwości, a osobom kreatywnym, tworzącym rękodzieło pobudzą fantazję do innych form wykorzystania niż standardowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *