farba płot

Najlepsze farby do malowania płotów

Szczęściarze, który mają własny dom i ogród muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewnianych elementów, z których wykonane są altany, pergole, balustrady i meble, a czasami także i płoty. Nawet jeśli jest to drewno najlepszej jakości, po pewnym czasie nie wygląda tak dobrze, jak na początku użytkowania. Jak odnowić meble ogrodowe? Potrzebne będą farby lub lakiery zewnętrzne.

Jak zaimpregnować drewno ogrodowe? Wybieramy lakiery zewnętrzne

Drewno ulega biodegradacji, a znajdujące się w ogrodzie elementy drewniane są narażone na działanie warunków atmosferycznych (promienie słoneczne, deszcz, rosa, osiadająca mgła itd.) i mikroorganizmów, czyli bakterii, grzybów i owadów. Aby drewniany płot trwale spełniał swoje funkcje ochronne, powinien być właściwie do tego przystosowany. Należy więc stosować odpowiednie środki ochronne, czyli impregnaty chemiczne oraz farby i lakiery zewnętrzne. Jeśli właściwie nie zakonserwujemy drewna, szybko straci swój urok i blask. Przed pierwszym malowaniem przedmiotu nakładamy impregnat bezbarwny, a następnie przeznaczoną do tego typu powierzchni emalię akrylową. Użycie tego typu środka gwarantuje szybkie i skuteczne uporanie się z tego rodzaju problemami. Farby przeznaczone do malowania płotów są tworzone na bazie żywic akrylowych, więc tworzą wyjątkowo trwałą i odporną na działanie czynników atmosferycznych powłokę, a przy tym jest ekologiczny i nie posiada uciążliwego zapachu. Powstała warstwa zabezpieczająca pracuje razem z drewnem podczas zmiany wilgotności i temperatury powietrza, co zapobiega jej łuszczeniu się i pękaniu.

Czytaj również  Tynk silikonowy a tynk akrylowy

Jak efekt dają lakiery zewnętrzne?

Chcąc zachować naturalny urok drewna, musimy regularnie je lakierować. Lakiery zewnętrzne to preparaty polecane wszystkim osobom, które chcą jednocześnie uchronić drewno przed zniszczeniem i zaakcentować jego walory wizualne, nie zmieniając przy tym radykalnie koloru ani nie zasłaniając charakterystycznego rysunku słojów. Lakier pozostawia na powierzchni przedmiotu grubą warstwę ochronną, która jest odporna na przenikanie wody oraz przetarcia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaje lakierów zewnętrznych

Płot możemy pomalować odpowiednią farbą, ale możemy użyć także lakierów zewnętrznych. Zanim wybierzemy odpowiedni produkt, dowiedzmy się, jaki jest gatunek drewna, które chcemy zaimpregnować. Taka informacja jest niezbędna, by dobrze dobrać kolor preparatu lub pigmentu, który możemy samodzielnie wymieszać z lakierem. Zwróćmy także uwagę na stopień połyskliwości. W sklepach znajdziemy produkty matowe, które najlepiej kryją wszelkie zarysowania i drobne uszkodzenia mechaniczne drewna, połyskliwe oraz bardzo połyskliwe – najskuteczniejsze w ochronie przed wilgotnością.

W sklepach budowlanych jest bardzo szeroki asortyment farb do malowania płotów oraz lakierów zewnętrznych. Poznajmy ich podstawowe rodzaje, by szybko znaleźć preparat o odpowiednim odcieniu oraz połysku.