Jak kłaść gładź szpachlową?

Każdy właściciel domu lub mieszkania pragnie, aby wnętrza były wykończone w sposób idealny, nie pozostawiający przy tym wątpliwości co do ich wyglądu. Choć przez lata techniki wykończeniowe uległy dość znacznemu przeobrażeniu, to wciąż najpopularniejszym sposobem wykańczania ścian w budynkach mieszkalnych jest wykonywanie tynków, w technologii na mokro lub na sucho, z wykorzystaniem gotowych płyt gipsowo-kartonowych.

Idealna biel dzięki gładzi

Zarówno tynki wykonywane na mokro, jak i w technologii suchej, są tylko połowiczną drogą do gładkich, jednolitych kolorystycznie ścian. Aby bowiem można było przypisać im takie cechy niezbędne jest wykonanie gładzi szpachlowej, która stanowi systemowe rozwiązanie, nadające jednolitą barwę i kolor dla powierzchni ścian lub sufitów.

Bez względu bowiem na to, czy docelowy kolor danej powierzchni będzie bielą, czy też inną barwą, aby uniknąć przebarwień i niejednolitego krycia wymagana jest umiejętnie wykonana gładź szpachlowa. W swojej istocie jest to oparta w głównej mierze o materiał gipsowy specjalna masa wykończeniowa, sprzedawana w formie worków mieszanki do rozrobienia z wodą, bądź też gotowej do użycia masy, pakowanej w szczelne plastikowe wiadra.

Umiejętne nakładanie podstawą sukcesu

Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że podstawą każdej pracy wykończeniowej we wnętrzach są umiejętności wykonawcy, zastosowanie odpowiednio dobranych materiałów oraz dokładne przeprowadzenie poszczególnych etapów. Nie inaczej jest także w przypadku gładzi szpachlowej.

Czytaj również  Wady i zalety suszarki bębnowej

Zobacz: http://www.profesjonalnefarby.pl/farby/produkty/p/1386/gotowa-gladz-szpachlowa

Sięgnięcie po gładź w formie mieszanki przeznaczonej do przygotowania poprzez wymieszanie z wodą oznacza konieczność poświęcenia większej ilości czasu na samo przygotowanie materiału do gładzi. Choć pozornie powoduje to dość dużą stratę czasową, to rekompensatą jest niższa cena zakupu tego materiału.

W przypadku gotowych gładzi szpachlowych odpada konieczność wstępnego przygotowania masy, bowiem do szpachlowania można przystąpić bezpośrednio po otwarciu wiaderka. Co szczególnie istotne, prace można przerwać praktycznie w każdej chwili bez ryzyka zmarnowania się materiału, bowiem ponowne szczelne zamknięcie wiadra zabezpiecza gotową masę przed wysychaniem. Wszystkie te zalety wiążą się jednakże z dość wyraźnie wyższą ceną zakupu.

Przygotowanie podłoża a potem nakładanie gładzi

Przed rozpoczęciem aplikacji gładzi szpachlowej na danej powierzchni należy odpowiednio przygotować podłoże. W przypadku tynków ułożonych na mokro należy sprawdzić czy nie ma luźnych elementów, pęknięć, odspojeń warstwy tynku i innych podobnych uszkodzeń. Jeśli brak takich mankamentów, to można przystąpić do zasadniczej pracy.

Natomiast w przypadku tynków suchych, wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej wymagane jest uprzednie wykonanie szpachlowania połączeń poszczególnych płyt, a następnie zaimpregnowanie powierzchni preparatem gruntującym, co wyrówna chłonność podłoża i zabezpieczy przed zbyt szybkim wysychaniem gładzi.

Samą gładź nakłada się przy wykorzystaniu szerokiej pacy, który wykonuje się równomierne, równoległe względem siebie ruchu, co pozwala na równe rozłożenie gładzi i osiągnięcie oczekiwanego efektu. Po zakończeniu aplikacji i wyschnięciu gładzi należy całą powierzchnię przeszlifować, a następnie uzupełnić ewentualne braki i ponownie wyszlifować.

Czytaj również  Malowanie ścian i sufitu w garażu - jak dobrać odpowiednie farby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *