Podłoga lakierowana

Czym pomalować podłogę sosnową.

Podłogi w domach są wykonane z różnych gatunków drewna. Dlatego też lakierowanie podłogi jest sprawą, którą trzeba dokładnie zaplanować. Każda z podłóg wymaga innego systemu konserwacji, jak również innych środków impregnujących. Należy więc podejść do tematu z rozwagą, aby nie popełnić błędu, który może kosztować utratę estetyki i fatalny w skutkach efekt estetyczny.

Jaki lakier użyć do lakierowania podłogi sosnowej?

Lakierowanie podłogi wydaje się być łatwą czynnością. Niestety są to tylko pozory. Już na starcie pojawia się problem, chociażby z doborem odpowiedniego lakieru, który najlepiej pokryje i zabezpieczy nasz gatunek drewna. Dobrym przykładem będzie tutaj podłoga wykonana z drewna iglastego, a konkretnie sosny. Na tym przykładzie będzie bazowała dalsza treść tekstu.

Jak zabrać się za lakierowanie podłogi sosnowej?

W przypadku gdy podłoga jest wykonana z surowego drewna sosnowego musi być zawsze zabezpieczona odpowiednim preparatem. Najczęściej wykorzystuje się do tego odpowiedni lakier, który tworzy powłokę o odpowiedniej odporności oraz trwałości.

Jeśli podłoga sosnowa znajduje się np. w domku letniskowym, który nie posiada ogrzewania musi zostać wykonane lakierowanie podłogi preparatem impregnującym. Jego rola polega na zabezpieczeniu podłogi przed powstawaniem grzybów pleśniowych, sinizną oraz owadami żywiącymi się drewnem. Dodatkowo impregnacja zapobiega również ciemnieniu drewna, służy uwypukleniu jego struktury oraz zmniejsza późniejsze zużycie lakieru nawierzchniowego.

Czytaj również  Najlepsze płytki dekoracyjne

Jaki lakier wybrać, aby lakierowanie podłogi sosnowej było udane?

W przypadku podłogi wykonanej z drewna sosnowego najlepiej sprawdzą się lakiery alkidowe, uretanowe oraz uretanowo – alkidowe. Należy jednak pamiętać, że zanim wykona się lakierowanie podłogi, koniecznym zabiegiem jest wcześniejsze usunięcie żywicy z drewna. Czynność tę wykonuje się poprzez przemycie miejsc występowania żywicy acetonem lub benzyną. Potem należy jeszcze odpowiednim podkładem dostosowanym do wybranego lakieru nawierzchniowego wypełnić ubytki po usuniętej żywicy.

Czym wykonać lakierowanie podłogi?

Najlepszymi narzędziami są wałki lub pędzle. Lakierowanie podłogi sosnowej można również wykonać za pomocą specjalnych aplika torów, które producenci dołączają do opakowań z lakierami. W przypadku tego rozwiązania już jedno pociągnięcie jest wystarczające, aby równomiernie rozprowadzić preparat na dużej powierzchni, a to znacznie skraca czas pracy. Ergonomii pracy dodaje również praktyczna rączka o dużej długości, która umożliwia pracę w pozycji stojącej.

Lakierowanie podłogi sosnowej wymaga nałożenia od 2 do 3 warstw lakieru. Po nałożeniu i wyschnięciu pierwszej powinno się wykonać zmatowienie powierzchni podłogi, za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie należy podłogę odpylić. Po tych czynnościach można przejść do nakładania drugiej, a po jej wyschnięciu (i ewentualnym braku zadowolenia z efektu) również ostatniej, trzeciej warstwy.