farby silikonowe

Dlaczego wybrać farby silikonowe?

Zakup farby elewacyjnej to inwestycja na lata, dlatego jej wybór powinien być przemyślany. Dobrze wydane pieniądze poskutkują trwałością i intensywną barwą elewacji. Farby silikonowe z pewnością są warte uwagi. Dlaczego?

Specyfika farb silikonowych

Farby silikonowe należą do najtrwalszych i cechują się intensywnym kolorem. Są one hydrofobowe, co oznacza, że nie nasiąkają wodą. Dużą zaletą tego typu farb jest ich „samoczyszczenie”. Wynika ono z tego, że farby silikonowe tworzą na ścianie śliską powłokę. Dzięki niej woda nie wsiąka w nie, ale spływa zabierając ze sobą kurz i zabrudzenia znajdujące się na ścianie. Właściwości te powodują, że ten rodzaj farb świetnie sprawdza się na elewacjach, które narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne i różnorodne zabrudzenia. Dzięki nim trwałość farby jest o wiele wyższa. Oczywiście nie istnieją farby idealne, dlatego też farby silikonowe mają również pewne wady. Niewątpliwie należy do nich elastyczność mniejsza, niż w przypadku farb akrylowych. Sprawia to, że są mniej odporne na ścieranie i łatwiej powstają na nich rysy. Mimo tego należą one do elastyczniejszych od wielu innych typów farb. Farby silikonowe są paroprzepuszczalne, dzięki czemu ściany mogą „oddychać”. Do zalet tych farb należy również duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Elewacja pokryta nimi z pewnością przetrwa kwaśne deszcze, intensywne promieniowanie UV, czy dużą śnieżycę.

Czytaj również  Różnice między tynkiem mineralnym a akrylowym

Nakładanie farb silikonowych

Farby silikonowe nie wymagają szczególnych umiejętności podczas malowania, ani konkretnych warunków pogodowych. Można je nakładać na ściany już w temperaturze 2°C. Cechuje je także wodorozcieńczalność. Najlepiej sprawdzają się na tynkach silikonowych i to właśnie pod rodzaj tynku warto wybrać typ farby. Jeżeli na elewacji mamy tynk silikonowy warto pokryć go nieco jaśniejszym odcieniem farby, ponieważ po pomalowaniu kolor będzie ciemniejszy. W przypadku bardzo ciemnych barw najlepiej postawić na farbę jaśniejszą nawet o kilka tonów.

A może połączyć farbę silikonową z akrylową?

Dylemat pomiędzy farbą silikonową, a akrylową dotyka wielu, którzy planują zmianę lub odświeżenie koloru elewacji. Farby silikonowe mają wiele zalet, którym brakuje akrylowym i odwrotnie. Właśnie dlatego ich połączenie wydaje się idealnym rozwiązaniem. Kolaboracja tych dwóch typów farb to farby akrylowo – silikonowe. Charakteryzują się one nieco mniejszą chłonnością, niż farby akrylowe. Są także przy tym bardziej paroprzepuszczalne. Na rynku dostępne są farby akrylowo – silikonowe w postaci rozpuszczalnikowej. Ich zalety to także „samoczyszczenie” mające miejsce w przypadku farb silikonowych oraz odporność na ścieranie, która cechuje farby akrylowe. Ich ceny są bardzo zbliżone do cen farb silikonowych oraz akrylowych.

Wybór odpowiedniego rodzaju farby jest uzależniony od wielu czynników. Można jednak uznać, że silikonowe należą do uniwersalnych i ich zakup w większości przypadków będzie dobrą decyzją. Mogą dobrze wyglądać przez lata, a więc są świetne dla wszystkich, który cenią sobie trwałość.

Czytaj również  Z jakich materiałów najlepiej budować dom?