Farba do elewacji

Jakie farby elewacyjne wybrać?

Elewacja to jakby wizytówka naszego domu. Farby zewnętrzne do elewacji powinny chronić i zdobić. Ważne, by kolor był trwały i pozostał na powierzchni przez wiele lat. Malowanie elewacji nie jest skomplikowanym zadaniem i można sobie z nim poradzić samodzielnie. Jednak dobór odpowiedniej farby elewacyjnej może być trudniejszym zadaniem.

Rodzaje dostępnych farb

Wybór rodzajów  jest ogromny, jednak najważniejsze będzie dobranie farby do rodzaju podłoża. Obowiązuje tu zasada, że jaka fasada, taka farba.

Są cztery odstawowe grupy farb do elewacji. Pierwszy rodzaj stanowią farby akrylowe lub lateksowe. Zaletą jest ich mała nasiąkliwość, mankamentem może być mała paroprzepuszczalność (ściana nie oddycha).  Znane są z tego, że tworzą szczelne i elastyczne powłoki. Drugi rodzaj farb elewacyjnych to farby silikonowe. Są to farby hydrofobowe, czyli nie wchłaniają wody deszczowej. Ponadto tworzą powłoki odporne na promienie UV, mróz oraz częste zmiany temperatur. Nie są jednak idealne, ich cechy powodują, że nie są tak odporne na ścieranie jak np. farby lateksowe. Farby silikonowe są jednak najczęściej wybierane przez klientów.

Farby wapienne natomiast cechuje duża chłonność, a więc słabo chronią przed wodą deszczową. Tworzą natomiast powłokę o bardzo dużej paroprzepuszczalności. Wapno będące ich składnikiem ma właściwości odkażające, dlatego zabezpiecza  przed pleśniami i grzybami. Ostatni rodzaj stanowią farby silikatowe(krzemianowe), które oprócz dobrej paroprzepuszczalności, są odporne na wilgoć. Najbardziej wyróżniają się swoja odpornością na zabrudzenia.

Czytaj również  Różnice między tynkiem mineralnym a akrylowym

Ponieważ wszystkie rodzaje farb elewacyjnych mają zbliżone właściwości, wybierając te odpowiednią, należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża malowanego oraz warunki atmosferyczne panujące w naszej okolicy.

Czym jeszcze się kierować?

Na pewno ważnym elementem jest dobranie koloru elewacji. Wybierając kolor farby, postarajmy się by pasował do otoczenia, komponowała się z przyległym ogrodem, ogrodzeniem i innymi budynkami.

Przy wyborze farby elewacyjnej, należy się również kierować położeniem naszego domu. Jeśli stoi on blisko ruchliwych ulic lub zakładów przemysłowych, wybór jasnych kolorów elewacji nie jest zbyt dobrym pomysłem. Średnio raz do roku lub raz na dwa lata koniecznym będzie powtórzenie malowania. Aby tego uniknąć, należy wybrać farbę najbardziej odporna na zabrudzenia oraz w kolorze, na którym zabrudzenia nie są widoczne.

Warto malować elewacje, gdyż zadbana elewacja domu dowodzi, że właściciele dokładają wszelkich starań, aby mieszkało sie w nim przyjemnie i komfortowo.