Rodzaj oświetlenia w pomieszczeniach, na co zwracać uwagę

 

Oświetlenie ma szczególne znaczenie dla zdrowia. Gdy jest słabe lub nie odpowiednie pogarsza się samopoczucie, i chęć do pracy. Szczególnie jest to wyraźne po całodniowym siedzeniu w zamkniętym pomieszczeniu. Osoby, które szczególną uwagę przykładają do oświetlenia nie tylko są szczęśliwe, ale też bardziej wypoczęte. Dlaczego tak jest, i jakie oświetlenie jest najlepsze?

 

Mającym największe korzyści dla ludzkiego zdrowia jest światło naturalne, emitowane przez słońce. Jego zamiennikiem może być barwa zwykłej żarówki wolframowej.

Z powodu niedoboru światła słonecznego wiele ludzi wpada w przygnębiający nastrój w sezonie jesienno-zimowym, atak wielu uwielbia wiosnę. Brak światła słonecznego jest główną przyczyną niedoboru witaminy D3 odpowiedzialnej za wiele czynników, w tym zdrowie i właśnie samopoczucie.

 

Przez większość dnia nie ma się dostępu do słońca. Pracuje się w biurach lub przebywa w domu. Negatywny wpływ oświetlania można zniwelować, dowiadując się o jego rodzajach.

 

Barwa światła jest istotna dla człowieka

Mało uwagi przykłada się do barwy światła, kupując żarówkę. Więcej uwagi poświęca się jej mocy, ile lumenów może dać, lub ile pobiera energii. Jej barwa jest marginalna, a jest znacznie ważniejsza, od samej mocy żarówki.

Żarówki można podzielić na dwa rodzaje, te o ciepłej barwie do 4600K oraz zimnej, czyli powyżej 4600K.

Czytaj również  Czym się różni zwykła żarówka od lampy LED?

Dokładniej barwy światła można rozdzielić wg. temperatury:

  • 2000 – 2600 K światło białe bardzo ciepłe
  • 2700 – 3200 K światło białe ciepłe
  • 3300 – 4500 K światło białe neutralne
  • 4600 – 6500 K światło białe chłodne/zimne

 

Im zimniejsze światło, tym ma bardziej negatywny wpływ . Światło o barwie zimnej ma działanie pobudzające, ale podobnie jak napoje energetyczne, pobudzenie te jest tylko chwilowe. Potem następuje spadek motywacji, zmęczenie i rozdrażnienie. Światło zimne jest stosowane przeważnie w sklepach i galeriach handlowych, gdyż sprzyja wydawaniu pieniędzy (klient ma energię i często czuje się pod presją).

Światło o barwie ciepłej ma odwrotny wpływ. Relaksuje i uspokaja.

 

Oświetlenie do domu

Do domu warto wybrać oświetlenie LED, ponieważ technologia ta daje możliwość wybrania barwy żarówki. W przypadku zwykłych żarówek wolframowych można było uzyskać tylko ciepłą (naturalną) barwę światła. Żarówki LED dostępne są w każdej temperaturze, co daje swobodę wyboru i dopasowania odpowiednio do każdego oświetlenia.

Żarówki dające ciepłą barwę światła powinny być umieszczone w salonie, sypialni i łazience. Są to pomieszczenia, gdzie człowiek chce wypocząć po ciężkim dniu, a oświetlenie w tym pomoże. Zimne światło w sypialni może utrudnić zaśniecie, cieple w łazience wpłynie relaksująco podczas kąpieli.

Światło naturalne to dobre rozwiązanie dla kuchni, i pomieszczeń gospodarczych. Może być tez użyte jako światło dodatkowe w łazience i salonie.

Czytaj również  Czym pomalować podłogę sosnową.

Światła o zimnej temperaturze barwowej powinno być w domu jak najmniej. W ostateczności może się odnaleźć w garażu lub pomieszczeniach gospodarczych.