Czym się różni zwykła żarówka od lampy LED?

Czym jest żarówka LED? Czy te określenie jest prawidłowe? Dlaczego LED wyparł tradycyjne żarówki, które dobrze znamy? Czy jej „wygrana” jest uzasadniona”, a może to zwykłe żarówki są lepsze od jej nowszej generacji?

Nazwa LED pochodzi od specjalnej diody Lighting Emitting Diode (Dioda emitująca światło). Sama nazwa żarówka LED jest błędna. Jej prawidłowa nazwa to lampa LED, jednak w mowie potoczne znacznie lepiej przyjęła się ta pierwsza nazwa. Głównie z tego powodu, że miała zastąpić tradycyjna „żarówkę”.

Zwykłe żarówki nie zostały od razu całkowicie zakazane. Unia Europejska już w 2005 roku wydala dyrektywę, która mówiła o tym, by w 2009 roku na terenie wspólnoty można było kupić tylko ekologiczne żarówki. Od 2009 roku zwykłe żarówki o większej mocy były stopniowo wycofywane ze sprzedaży, aby 2 2013 roku całkowicie zniknąć z rynku. (i odrodzić się jako „żarówki do zadań specjalnych).

 

Dlaczego wg. Unii Europejskiej zwykłe żarówki są złe?

Chodzi o sposób jej działania, które od 18 wieku nie uległy większej zmianie, poza materiałem żarnika. W szklanej obudowie został umieszczony wolframowy żarnik, który pod wpływem energii nagrzewa się emitując promieniowanie widzialne (światło). Im więcej energii, tym żarówka mocniej świeci. Wadą tej technologii jest jednak to, że za powstanie światła odpowiada tylko 5% dostarczonej energii. Pozostałe 95 jest przemieniane na ciepło. Duża ilość z

Czytaj również  Wnętrze w stylu minimalistycznym

marnowanej energii oraz bardzo mała sprawność samej żarówki jest sprzeczna z ideologią dbania środowisko. Dodatkowo sam żarnik stosunkowo szybko się przepala (o czym świadczy czarny nalot wewnątrz bańki).

Lampa LED

Działanie lamp LED polega na umieszczenie wewnątrz diody elektroluminescencyjnej, będącej złożeniem niebieskiej diody oraz luminoforu. Diody niebieska (elektroluminescencyjna) pobudza luminofor, który emituje światło. To luminofor odpowiada za barwę światła, więc w zależności od jego rodzaju, lampa może uzyskać różna barwę koloru białego o różnej temperaturze.

 

Które żarówki są lepsze?

Zwykłe żarówki dadzą światło mocno zbielone barwą do światła słonecznego, które dobrze oddaje naturalne kolory oraz jest przyjemniejsze w odbiorze. Jest również pozbawione układów elektronicznych, w które wyposażone są żarówki LED. Mają jednak bardzo małą sprawność , przez co są dalekie od energooszczędności.

Podczas, gdy dawne żarówki mogą świecić ok 1000 godzin lampy led osiągają czas bliski 50 000 godzin, co przy użytkowaniu 5 godzin dziennie daje im żywot 30 lat. Osiągają one jasność jednego lumena na każdy wat zużytej energii, co oznacza oszczędność nawet 80% w stosunku do żarówek wolframowych. Są tez bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

Led pozwala na sterowanie barwą światła od czerwonego i podczerwonego, przez nadfiolet po niebieski i żółty. Mogą również występować w barwie światła zimniej i ciepłej. Takie żarówki znajdą się w sklepie internetowym Kwazar-Lampy.

Czytaj również  Sypialnie w stylu prowansalskim

 

Często przytacza się argument, jakoby to żarówki były znacznie tańsze od LED, przez co opłacalność tych drugich jest zanikowa. Jest to mit. Podczas gdy żarówki kosztują ok 1 zł, tak LED to wydatek rzędu ok 5 zł. Chociaż różnica w cenie to kilkaset %, tak konieczność wymiany zwykłej żarówki co kilka miesięcy znacząco wpływa na jej niekorzyść, biorąc pod uwagę wieloletni spokój po zakupie lampy LED.