Meble do salonu - i-meble

Jak wybrać idealną sofę

Jak wybrać idealną sofę

Sofa to dzisiaj synonim luksusu, ponieważ z założenia musimy po prostu mieć na nią miejsce. Nie jest praktycznym rozwiązaniem jak rozkładana kanapa czy wersalka. Sofa ma zachwycać, zachęcać do odpoczynku, stanowić ozdobę salonu lub gabinetu. Kojarzy się z elegancją, pięknymi przestrzeniami i wypoczynkiem. Czym warto się kierować przy jej wyborze?

Rozmiar

To właśnie to, a nie jej wygląd, powinno być podstawowym kryterium przy wyborze sofy. Meble maja to do siebie, że w dużych przestrzeniach sklepów, w katalogach nie widzimy ich w odpowiedniej skali, stąd często są zbyt wielkie albo zbyt małe. Warto kupić, dobrać sofę już po wstawieniu innych mebli i zmierzyć przestrzeń, którą ten mebel może zajmować. Jeśli natomiast kupujemy wszystkie meble do salonu na raz – koniecznie wymierzmy wszystko perfekcyjnie i to nie tylko na szerokość, ale też głębokość i wysokość i odnieśmy do pozostałych elementów wnętrza. Sofa będzie zapraszająca i chętnie zasiedlana, gdy idealnie wpasuje się we wnętrze.

Miejsce i przeznaczenie

Sofa nie będzie najlepszym wyborem do kawalarskiego mieszkania lub gdy często przyjmujemy gości, a nie mamy pokoju gościnnego, a to z tej prostej przyczyny, że sofa się nie rozkłada i nie ma funkcji spania. To mebel idealny do dużych salonów i do gabinetów lub do dużych sypialni, jako dodatkowy mebel do wypoczynku w ciągu dnia.

Czytaj również  Wnętrze w stylu minimalistycznym

W pokojach dziennych mebel ten odnajdzie się znakomicie, szczególnie w towarzystwie drugiego – niekoniecznie takiego samego (o czym w dalszej części artykułu). W towarzystwie stolika do kawy będzie zapraszał do wspólnego spędzenia czasu – i rodzinnego i z gośćmi. W gabinecie sofa, szczególnie dobrze dopasowana pod względem stylu, pozwoli na nieco wygodniejsze spotkania biznesowe lub da chwilę wytchnienia i przestrzeń na chwilę przemyśleń – nie przy biurku.

Stylowo

Sofa już z samej swojej natury jest stylowa. Zwykle na wysokich nóżkach, co nadaje jej lekkości, z wysokim, wygodnym, miękkim oparciem, tapicerowanymi podłokietnikami dodającymi przytulności, wrażenia zamkniętej przestrzeni lub wręcz przeciwnie lekka – z samym siedziskiem i oparciem, jakby zawieszona w przestrzeni. Aby zachęcała, koniecznie musi być obita miękkim i stylowym, matowym materiałem. Błysk skóry sprawdzi się wyłącznie w gabinetach. W salonach możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji i stylowy zabieg ustawienia naprzeciwko siebie, przy stoliku kawowym dwóch zupełnie różnych sof. Jedna może nawiązywać do stylu innych mebli w salonie, a druga niech pozostanie w  zgodzie z innymi elementami wystroju np. z kolorem dodatków. To zrobi naprawdę piorunujące wrażenie.

Sofy to wspaniałe, barwne, miękkie i stylowe meble. Jeśli masz na nie miejsce i doskonale wpasowują się w styl, w którym urządzasz swój dom – nie wahaj się ani minuty. To będzie twoje ulubione miejsce w całym domu.

Czytaj również  Kolory farb do pokoju młodzieżowego