farba do mebli

Farba do mebli. Jaką farbę wybrać i jak malować meble?

Meble to elementy użytkowe, które dodatkowo spełniają zadania dekoracyjne w pomieszczeniach. Oczywiście pod wpływem czasu oraz różnych czynników mogą one ulec zużyciu czy też najzwyczajniej w świecie mogą się znudzić użytkownikom. Nie oznacza to, że należy je wyrzucić, ponieważ można wykorzystać różne farby lub lakiery, aby odnowić umeblowanie i nadać mu oryginalnego wyglądu.

Dla niektórych ludzi malowanie mebli wydaje się być zadaniem prostym. Inni natomiast uważają, że jest to proces zbyt skomplikowany i wolą kupować nowe elementy umeblowania zamiast odnowić stare. Generalnie farby lub lakiery może nakładać na meble każdy, nawet osoba, która nie ma doświadczenia. Należy jednak przestrzegać kilku istotnych zasad, aby efekt malowania spełniał nasze oczekiwania.

Właściwe przygotowanie do podstawa

Przed malowaniem należy sprawdzić czy mebel nie ma żadnych uszkodzeń, takich jak zarysowania, oderwana okleina w narożnikach, itp. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są farby i lakiery do praktycznie każdej powierzchni mebli, pod warunkiem, że nie posiada ona żadnych uszkodzeń. Mebel należy oczyścić z kurzu, tłuszczu, pyłu oraz innych zabrudzeń. Warto zastanowić się nad szlifowaniem mebli drewnianych czy też przetarciem papierem ściernym mebli okleinowych.

Czytaj również  Jak zabezpieczyć parkiet w domu

Malowanie mebli wykonanych z różnych materiałów

Meble drewniane – na rynku dostępne są liczne farby i lakiery zabezpieczające meble drewniane. Farbę należy nakładać wałkiem, a miejsca niedostępne należy uzupełnić pędzlem. Nie wolno stosować zbyt grubej warstwy farby, która może pęknąć albo się złuszczyć.

Meble laminowane – w tym przypadku dobrym pomysłem jest użycie dwuskładnikowego podkładu o dobrej przyczepności. Na taki podkład najlepiej jest nakładać specjalne lakiery przemysłowe.

Meble fornirowane – po odtłuszczeniu i szlifowaniu, umyciu oraz osuszeniu, meble takie można pomalować emalią akrylową do drewna rozcieńczalną w wodzie.

Meble w pokoju dziecięcym – w pokojach dzieci należy stosować farby i lakiery do mebli, które nie powodują alergii oraz mają łagodny zapach. Nie mogą więc zawierać amoniaku ani żadnych rozpuszczalników. Najlepsze są produkty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie farby tablicowej.

Wygodne malowanie farbą kredową

Farba kredowa to preparat cieszący się ogromną popularnością w Polsce. Korzystanie z takiej farby nie wiąże się z koniecznością dokładnego szlifowania i likwidowania starej powierzchni z mebla. Powłoka będzie się doskonale trzymała powierzchni, która została tylko lekko zeszlifowana. Po malowaniu warto jednak wykorzystać lakiery zabezpieczające powierzchnię.

Jak widać istnieje wiele możliwości malowania mebli w domu, a wszystko zależy od naszych własnych preferencji, upodobań oraz od rodzaju malowanych mebli. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów, które ułatwią malowanie i sprawią, że meble odzyskają swój doskonały wygląd i będą prezentować się jak nowe. Warto pamiętać, że nie trzeba malować całych mebli. Wystarczy tylko zadbać o powierzchnie, które są widoczne.

Czytaj również  Umeblowana piwnica?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *